płaskowniki ze stali nierdzewnej

Zalety płaskowników nierdzewnych

Stal nierdzewna jest materiałem wykorzystywanym w wielu gałęziach przemysłu. Jej właściwości zostały docenione przez branże budowlaną i architektoniczną, spożywczą, chemiczną czy producentów sprzętu AGD. Przemysł hutniczy, którego dość znaczną część stanowią właśnie wyroby ze stali nierdzewnej najczęściej wykonuje z niej rury, pręty, kątowniki czy płaskowniki. Zwłaszcza te ostatnie znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki.

Co to jest stal nierdzewna?

Stal nierdzewna została wynaleziona stosunkowo niedawno, bo na początku XX wieku. Jednak na dobre upowszechniła się w ostatnich pięciu dekadach. Początkowo na masową skalę wytwarzano z niej głównie wszelkiego rodzaju sztuczce. Jednak z czasem zaczęto wykorzystywać ją w innych branżach. Jak wyjaśnia ekspert sklepu oferującego szeroki wybór wyrobów ze stali nierdzewnej:

„Na rynku jest dostępnych wiele wariantów stali nierdzewnej. Dzieje się tak dlatego, że stale nierdzewne zalicza się do stopów żelaza. Aby stóp mógł zostać nazwany stalą nierdzewną musi zawierać co najmniej 11% chromu. Jego obecność powoduje, że stop uzyskuje właściwości antykorozyjne. Powierzchniowa warstwa tlenków chromu jest niezwykle trwała i odporna nawet na uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne. Dodatkowo stale nierdzewne zalicza się do wyjątkowo praktycznych, a jednocześnie szlachetnych i eleganckich materiałów o wszechstronnym zastosowaniu, począwszy od przemysłu ciężkiego, a na elektronice kończąc”.

Zastosowanie płaskowników ze stali nierdzewnej

W śród wielu wyrobów ze stali nierdzewnej do najpopularniejszych należą płaskowniki. Są one stosowane w budownictwie jako zewnętrzne elementy konstrukcyjne. Poza funkcją praktyczną spełniają one również rolę dekoracyjną. Równie często używa się ich do produkcji balustrad zewnętrznych i wewnętrznych. Budynki, w których zastosowano takie rozwiązanie wyróżniają się oryginalną formą architektoniczną. Poza budownictwem płaskowniki ze stali nierdzewnej są stosowane w dziedzinie sztuki zwanej metaloplastyką. Artyści bardzo chętnie sięgają właśnie po ten materiał. Daje on bardzo wiele możliwości wyrażania wizji artystycznych, które poza stroną wizualną cechują się dużą trwałością oraz odpornością na niesprzyjające warunki pogodowe. Stąd też wiele rzeźb czy artystycznych instalacji zewnętrznych powstaje właśnie z wykorzystaniem płaskowników ze stali nierdzewnej. Do niedawna główną wadą tego materiału była jego cena. Jednak od kilkunastu lat technologia wytwarzania stali nierdzewnej jest coraz mniej kosztowna, co ma odzwierciedlenie w niższej cenie wyrobu finalnego.