Przepompownie prefabrykowane

Zalety przepompowni prefabrykowanych

Tam, gdzie odpływ ścieków jest utrudniony ze względu na znaczną odległość od głównych kanałów albo ukształtowanie terenu i samej instalacji, z pomocą przychodzą przepompownie ścieków. Coraz popularniejsze są przepompownie prefabrykowane. Jak działają? Jak wygląda ich montaż? Dowiedz się więcej o prefabrykowanych przepompowniach ścieków i przekonaj się, czy sprawdzą się u Ciebie.

Czym charakteryzuje się przepompownia prefabrykowana i z czego się składa?

Przepompownia prefabrykowana, w odróżnieniu od tradycyjnej, składa się z kilku już gotowych elementów, które wystarczy połączyć, aby instalacja była zdatna do użycia. Prefabrykowane przepompownie firmy INWAP HAAS powstają z zaledwie czterech części. Są to:

  1. Zbiornik, w którym gromadzą się przepompowywane nieczystości.
  2. Pompy, czyli najważniejsze elementy robocze, serce każdej przepompowni.
  3. Elementy hydrauliczne: orurowanie i armatura.
  4. Sterowanie i automatyka, które kierują pracą instalacji.

Każdy z tych elementów może być dobierany indywidualnie w zależności od warunków, usytuowania przepompowni i oczekiwań co do jej wydajności oraz jakości wykonania. Przykładowo: zbiornik może być wykonany z betonu, polimerobetonu, PEHD czy laminatów szklanych. Całość prefabrykowanej instalacji jest projektowana tak, aby zoptymalizować jej pracę. Oznacza to, że choć przepompownie powstają z gotowych elementów, każda realizacja jest inna, bo dostosowana do potrzeb kanalizacyjnych przy danym obiekcie.

Mocne strony przepompowni prefabrykowanych

Przepompownie prefabrykowane cechują się kompaktowymi rozmiarami, dzięki czemu nadają się nawet na niewielkie działki. Duża doza swobody w projektowaniu pozwala stworzyć skuteczny system niezależnie od zastanych warunków. Dużą zaletą jest szybki i prosty montaż, a także demontaż układu. Projektanci dbają też o to, aby dostęp do serwisowanych elementów przepompowni był jak najłatwiejszy.

Prefabrykowane przepompownie zapewniają idealną szczelność. Do zalet należy zaliczyć także bezobsługowość – elektronika steruje pracą pomp, a zabezpieczenia chronią instalację przed uszkodzeniem, przeciążeniem czy pracą na sucho. Wśród mocnych stron nie można pomijać niewielkich potrzeb w zakresie serwisowania, a także małych kosztów zarówno montażu, jak i pracy przepompowni. Roboty ziemne i budowlane związane ze stworzeniem przepompowni prefabrykowanej są minimalne. Konstrukcja oznacza się wysoką odpornością zarówno mechaniczną, jak i chemiczną – może być stosowana nawet w otoczeniu substancji agresywnych. Te wszystkie zalety sprawiają, że przepompownia prefabrykowana jest odpowiednia zarówno do użytku w gospodarstwie domowym, jak i przy zakładach przemysłowych.