ulicowskazy

Zalety stosowania ulicowskazów

Ulicowskazy pomagają w orientacji w przestrzeni miejskiej. Okazują się zbawienne na dużych skrzyżowaniach. Często montowane z tabliczkami informacyjnymi, ułatwiają przechodniom dotarcie do ważnego punktu w okolicy. Może to być muzeum czy dworzec kolejowy. Umieszczane na rondach i skrzyżowaniach pomagają orientować się w trakcie jazdy. Nie zawsze GPS załatwi sprawę.

Zdaje się, że obecnie większość ludzi dociera do celu za pomocą urządzeń GPS. Wydawałoby się, że wystarczają one do łatwego poruszania się po mieście. Mamy nawigację, która pokazuje, w jakim miejscu jesteśmy, w którym kierunku zmierzamy i mówi, za ile dotrzemy do celu. Poruszanie się po miejskiej dżungli wydaje się dziecinnie proste. Jesteśmy prowadzeni za rękę. Niestety, rzeczywistość nie jest tak kolorowa. W dużych miastach trudno poruszać się z nosem w telefonie. Ponadto nawigacja czasami zawodzi i wykrywa cztery zjazdy na rondzie, a w rzeczywistości są trzy. Jeśli w mieście nie zastosowano ulicowskazów, wzrasta ryzyko, że zabłądzisz.

Ulicowskazy w służbie ogółu

– „Tablice wystawiane są na nieprawdopodobne próby jakości. Stawia się je na otwartej przestrzeni, gdzie są poddawane działaniu warunków atmosferycznych. Niestety ich ogólny dostęp naraża je także na uszkodzenia mechaniczne. Powinny być odpowiednio wykonane i zabezpieczone” – informuje ekspert z firmy Andros-Reda.

Ulicowskazy to metalowe tabliczki montowane na wysokich słupkach. Często do tabliczek z nazwami ulic, montuje się informację o położeniu najbliższych atrakcji. Jest to pomocne, zwłaszcza jeśli jest ich sporo w okolicy. Np. wiele słupków z ulicowskazami w Warszawie przypomina tablicę informacyjną, wskazującą, w jakiej odległości od danego muzeum czy teatru się znajdujesz. Tabliczki powinny być czytelne. Najpopularniejszym modelem jest biały napis na niebieskim tle lub czarny napis na białym podłożu.

Ulicowskazy – orientacja w terenie

Pewnie nie raz poszukiwałeś na budynkach, ogrodzeniach lub chodnikach oznaczenia ulicy, przez którą przechodziłeś. Jeśli nie znajdowałeś żadnej, to pozostawało wypytywanie przechodniów. Dobrze zamontowane ulicowskazy pozwalają odetchnąć, bo dają pewną wiedzę o aktualnym położeniu. To sprawia, że zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni – zwłaszcza turyści – czują się komfortowo. Ulicowskazy pozwalają prawidłowo obrać kierunek dalszej podróży. Są bardzo pomocne przy poruszaniu się w osiedlowym gąszczu ulic. Zwłaszcza jeśli czeka Cię ważne spotkanie i trzeba szybko dotrzeć do celu. Warto zadbać o ulicowskazy w miejscach szczególnie odwiedzanych przez przyjezdnych. Na dworcach kolejowych i autobusowych, czy kampusach akademickich. Na dużych skrzyżowaniach powinny być montowane osobno dla pieszych, osobno dla kierowców. Ważne, żeby były estetyczne i wpisywały się w klimat miejskiej architektury. Ulicowskazy są wizytówką miasta. Dobrze oznakowana przestrzeń miejska jest przyjazna dla mieszkańców i turystów.