Zalety i wady odkurzaczy centralnych

Odkurzacze centralne są urządzeniami coraz częściej montowanymi w naszych domach. Są szczególnie praktyczne i przydatne w domach jednorodzinnych – często mają one znacznie większą powierzchnię, niż typowe mieszkanie w bloku.

Ponadto, wnoszenie odkurzacza po schodach, a następnie jego znoszenie z powrotem na dół, może być uciążliwe, kłopotliwe, a w niektórych przypadkach wręcz niebezpieczne. Choć instalacja odkurzaczy centralnych bywa zadaniem trudnym, coraz więcej osób decyduje się na posiadanie tego urządzenia. Prawidłowo wykonana instalacja może służyć mieszkańcom domu przez wiele lat, a awarie nie zdarzają się zazwyczaj zbyt często. Poza szeregiem zalet, ma ono jednak również swoje wady. Czy warto więc decydować się na zamontowanie w swoim domu odkurzacza centralnego?

Zalety odkurzaczy centralnych

  • Nie powodują, tak jak tradycyjne odkurzacze, rozsiewania w powietrzu drobinek kurzu oraz alergenów – zużyte powietrze wyrzucane jest poza dom. To doskonałe rozwiązanie dla alergików i osób cierpiących na astmę.
  • Są bardzo cichy – pracujący odkurzacz nie przeszkadza w oglądaniu telewizji, słuchaniu muzyki lub śnie.
  • Przenoszenie z miejsca na miejsce ciężkiego, tradycyjnego odkurzacza jest znacznie bardziej uciążliwe, niż przenoszenie lekkiej rury. Ma to szczególne znaczenie dla osób starszych, oraz tych mających problem z poruszaniem się.
  • W odkurzaczach tego typu nie występuje konieczność wymieniania wypełnionych kurzem worków. Pojemnik na śmieci wystarczy opróżnić raz na dwa lub trzy miesiące, nie jest to jednak zadanie skomplikowane i zajmuje dosłownie chwilę.
  • Wartość domu, w którym została zamontowana instalacja odkurzacza centralnego, znacznie wzrasta.

Wady odkurzaczy centralnych

  • Są znacznie droższe, niż tradycyjne odkurzacze. Ich ceny zaczynają się od około półtora tysiąca złotych. Do tej ceny należy jednak doliczyć koszt montażu instalacji przez profesjonalną ekipę montażową.
  • Montażu instalacji najlepiej jest dokonać jeszcze podczas budowy domu. Jeśli zdecydujemy się na to później, może być to dość problematyczne i wiązać się z dużymi kosztami.
  • W przypadku awarii instalacji trzeba liczyć się z koniecznością skomplikowanych napraw, które mogą generować duże koszty