tonery Prism

Zamienniki tonerów – obalamy mity na ich temat

Koszty wydruków stanowią niebagatelną część firmowych wydatków. Nic dziwnego, że w celu redukcji kosztów użytkownicy drukarek szukają tańszych rozwiązań. Należy do nich używanie zamienników tonerów. Wokół takich kompatybilnych akcesoriów narosło wiele mitów i fałszywych przekonań. Powszechnie uważa się, że zamienniki nie tylko są gorszej jakości niż oryginalne produkty, ale mogą nawet powodować uszkodzenia sprzętu. Jak jest naprawdę?

Mit 1 – zamienniki mają gorszą jakość

Trudno się dziwić producentom, rozpowszechniającym pogłoski o słabej jakości zamienników tonerów. Opinie licznych i wieloletnich użytkowników jednak przeczą mitowi, że zamienniki tonerów są akcesorium niższej klasy, niż te sygnowane marką drukarki. Różnica jest niezauważalna. Warto również pamiętać, że jakość wydruków to nie tylko toner – w jednakowej mierze za efekt końcowy odpowiada papier.

Zamienniki tonerów poddawane są testom jakości tak samo, jak tonery oryginalne. Produkcją komponentów zajmuje się zaledwie kilka firm na świecie – co oznacza, że zaopatrują się w nich zarówno firmy oferujące tonery oryginalne, jak i te sprzedające zamienniki. A jeśli tak, to po co przepłacać? Faktem jest, że, tak jak w przypadku innych produktów, tak i wśród zamienników tonerów można trafić na lepsze i gorsze. Rekomendacja jest prosta: przy zakupie należy kierować się renomą i doświadczeniem producenta. Zbyt niska cena może być sygnałem alarmowym. Duże znaczenie ma pochodzenie zamienników tonerów – jeśli chodzi o normy jakości, to wytyczne europejskie przewyższają azjatyckie. Wśród obecnych na polskim rynku zamienników tonerów przoduje marka Prism – od ponad 10 lat specjalizująca się w tej branży. Wysokiej klasy tonery Prism, mimo konkurencyjnych w stosunku do produktów oryginalnych cen, gwarantują wysoką jakość wydruków, ponadto objęte są 12 – miesięczną gwarancją.

Mit 2 – na zamiennikach nie zaoszczędzisz

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak to możliwe, że wielofunkcyjne urządzenie – drukarka, kopiarka i skaner w jednym – można kupić już za kwotę poniżej 300 zł? Dlaczego oryginalne tonery są takie drogie? Odpowiedź jest prosta. Producenci drukarek dość wcześnie zrozumieli, że nikt nie kupi urządzenia za 2500 zł lub nawet więcej. To dlatego wymyślono sprytne rozwiązanie: sama drukarka ma przystępną cenę, a zysk przynosi dopiero sprzedaż akcesoriów. A powód, dla którego kompatybilne tonery są znacznie tańsze? Decydenci nie wzięli pod uwagę, że toner można również uzupełniać, regenerować, a nawet wyprodukować od zera. Jeśli firma nie musi uwzględnić w kosztach utrzymywania na rynku drukarek, może zaoferować toner wyjątkowo tanio. Obowiązuje zasada: „Im droższa drukarka, tym tańszy toner”, ale jako klient możesz zaoszczędzić do 70% na kosztach drukowania, stosując alternatywne tonery innych producentów. Spójrzmy na porównanie:

  • HP32A oryginał 437,99 zł, koszt wydruku jednej strony 0,69 zł
  • HP32A zamiennik 179,99 zł, koszt wydruku jednej strony 1,90 zł

Ile stron drukuje się rocznie w firmie? 1000? Więcej? Rachunek jest prosty – wydrukowanie 1000 stron przy pomocy zamiennika daje oszczędność 1210 zł. To niebagatelna kwota.

Mit 3 – zamienniki tonerów niszczą urządzenia

Ten mit jest często rozpowszechniany nie tylko przez producentów drukarek, którzy chcą zarabiać na oryginalnych tonerach, ale także przez serwisy naprawy sprzętu. To najłatwiejszy sposób, aby znaleźć rzekomą przyczynę awarii. Tymczasem zarówno oryginalne tonery, jak i ich odpowiedniki przechodzą zbliżone testy jakości, a ich skład nie różni się szczególnie od siebie. Faktem jest, że nie do każdego modelu drukarki da się znaleźć zamienniki tonerów. Szczególnie w przypadku naprawdę taniego sprzętu należy się spodziewać, że producent dołożył wszelkich starań, aby czerpać zysk z oryginalnych akcesoriów. To dlatego warto przed zakupem sprawdzić, jak kształtują się ceny tonerów oraz czy występują ich tańsze odpowiedniki. Ponadto dobrze uzbroić się w cierpliwość – w przypadku wielu urządzeń ukazuje się komunikat wskazujący użycie nieoryginalnych tonerów, ale nie wpływa on na jakość wydruku.