Traumon

Zapalenie ścięgna Achillesa- jeden z najczęstszych urazów biegaczy

Ścięgno Achillesa, zwane także piętowym łączy mięśnie łydki z kością piętową. Jest największym ścięgnem w organizmie człowieka. Ta silna struktura jest narażona na urazy, szczególne u biegaczy. Niestety leczenie nie jest łatwe, ze względu na to, że ścięgno jest bardzo mało unaczynione.

Jak rozpoznać zapalenie ścięgna Achillesa?

Przebieg kontuzji ścięgna Achillesa bywa różny. W łagodnych postaciach pojawia się sztywność poranna, lekki dyskomfort, a ból pojawia się tylko w pierwszych minutach treningu. W wielu przypadkach ból pojawia się raz na kilka treningów i ustępuje zwykle po zakończeniu treningu. Ból nasila się najczęściej podczas zbiegów, skipów lub wieloskoków. W ostrej fazie zapalenia ból narasta podczas treningu oraz występuje obrzęk i zaczerwienienie bolesnej okolicy. Aby sprowokować dolegliwości, można stanąć na palce. Przewlekłe zapalenie wiąże się z niedoleczoną kontuzją w przeszłości i zbyt szybkim powrotem do treningów, co prowadzi do narastania problemu.

Jak sobie pomóc?

Przede wszystkim nie wolno obciążać nogi- trzeba zrezygnować z treningów oraz ograniczyć chodzenie. Przy pierwszych objawach zapalenia najlepszy będzie masaż lodem lub stosowanie maści przeciwzapalnych np. Traumon, Voltaren, Naproxen. Masaż powinien być wykonywany przez 15 minut na rozluźnionej stopie, wzdłuż ścięgna Achillesa. Przez 3, 4 dni należy odpoczywać i powstrzymać się od treningów. Pomocne będą zabiegi z fizykoterapii ułatwiające regenerację tkanek np. ultradźwięki i laseroterapia. Jeśli nadal będzie odczuwalny dyskomfort, dalej należy powstrzymać się od biegania i przedłużyć czas odpoczynku. Ból może świadczyć nie tylko o zapaleniu, ale także o naderwaniu ścięgna, dlatego nie wolno biegać. Aby wykluczyć naderwanie ścięgna Achillesa, trzeba skonsultować się z lekarzem i wykonać USG. U osób, u których doszło do znacznego uszkodzenia ścięgna, powrót do zdrowia może potrwać nawet kilkanaście tygodni.

Jeśli objawy ustępują, treningi można wprowadzać stopniowo, zwiększając intensywność i dystanse. Na początek najlepsze będą ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie łydki. Niestety zapalenie ścięgna Achillesa ma tendencje do nawrotów. Aby ich uniknąć, przez kilkanaście tygodni lepiej biegać po płaskim terenie i zadbać o prawidłowe obuwie do biegania.