tusz do drukarki

Zasady przechowywania tuszów i tonerów

W miejscach, w których używa się urządzeń drukujących, a więc w domach, biurach, różnego rodzaju instytucjach, pojawia się też potrzeba zakupu i bezpiecznego przechowywania materiałów eksploatacyjnych. Są to głównie tusze i tonery – do drukarek atramentowych i laserowych. Jak je przechowywać, by po jakimś czasie nie straciły swoich właściwości? Czy wystarczy sprawdzić datę ważności na danym produkcie?

Czy warto kupować na zapas?

Wiele osób woli kupić od razu więcej sztuk tuszów lub tonerów, by mieć pewność, że gdy jeden się skończy, będą mogli dalej korzystać z drukarki. Do tego jak podpowiada nasz rozmówca ze sklepu internetowego Offishop.pl: kupując kilka sztuk, klienci oszczędzają na kosztach przesyłki. Czasem tusze lub tunery można kupić w promocyjnej cenie, w takiej sytuacji też opłaci się zrobić ich zapas. Dobra wiadomość jest taka, że materiały te mają zwykle 2-3 lata gwarancji i jeśli tylko będą właściwie przechowywane – nic złego nie powinno się z nimi stać.

Jak zabezpieczyć nieużywany toner lub tusz?

Przede wszystkim, materiałom tym mogą zaszkodzić zbyt wysokie temperatury, wilgoć, intensywne promieniowanie słoneczne. Odpowiednie miejsce na przechowywanie zakupionego na zapas tonera lub tuszu do drukarki powinno być ciepłe i suche, ale też zacienione. Dla bezpieczeństwa można też owinąć produkt w dodatkową folię. Oczywiście, nie można naruszać jego opakowania fabrycznego.

A co z tuszami i tunerami w drukarce?

Należy unikać ich niepotrzebnego wyjmowania z urządzenia drukującego, nawet na krótką chwilę, gdyż nawet wtedy tusz może zaschnąć i nie nadawać się już do użytku. Jeśli jednak pojawiałaby się konieczność wyciągnięcia kartridża z tuszem z drukarki, po wyjęciu należy umieścić go w szczelnym plastikowym pojemniku, najlepiej razem z wilgotną szmatką. Takie zabezpieczenie powinno wystarczyć, by tusz nie zasechł. Jeśli zależy nam na bezawaryjnym działaniu tuszu lub tonera w drukarce, warto również zadbać o to, by stała ona w odpowiednim miejscu. Przy temperaturze z zakresu od -15 do 35 stopni Celsjusza materiałom eksploatacyjnym znajdującym się w urządzeniu drukującym raczej nie powinno nic zagrażać, szczególną ostrożność należy zachować przy dużych upałach. Wówczas warto ustawić drukarkę np. z dala od okna lub zadbać co lepsze zacienienie wnętrza domu czy biura. Również jeśli przewozimy drukarkę z tuszem lub tonerem albo same materiały, warto zastosować te same środki ostrożności, czyli zadbać o szczelne zamknięcie materiałów oraz o to, by nie narażać ich czy drukarki na zbytnie nasłonecznienie.