paliwa

Zmiany na rynku paliwowym

Wraz ze wzrostem ilości samochodów postępuje również ewolucja rynku paliwowego. Otwarcie granic na inwestycje zagraniczne powoduje, że wiele firm posiada oddziały w wielu krajach.

Duże podmioty gospodarcze łatwiej mogą otrzymywać duże zlecenia. Przewaga konkurencyjna jest również dostrzegalna podczas negocjowania cen z dostawcami. Dwa modele działania obecnie preferowane są przez większość firm. Można działać na rynku paliwowym, mając własne rafinerie lub ściśle współpracować z dużymi hurtowniami paliwa. Posiadanie własnych rafinerii pozwala na obniżenie ceny litra paliwa.

Jak działają pośrednicy sprzedający produkty paliwowe?

Podmiot, jakim jest hurtownia paliw działa bliżej sprzedawców detalicznych. Może on obsługiwać różne firmy stąd możliwość elastycznej regulacji cen i dostosowywania ich do potrzeb rynku. Zamawiający określa jakie paliwo dostarczyć ma sprzedawca i termin dostawy. W ten sposób nawet mała stacja benzynowa posiada ciągłość w stanach zapasów paliwa. Z podmiotami hurtowymi można podpisywać umowy długoterminowe. W ten sposób możemy się uniezależnić od wahań cen spowodowanych zmiana wartości baryłki ropy. Przekłada się to również na cenę detaliczną.

Dwa segmenty klientów.

Występują dwie główne grupy klientów. Podział ich przebiega zgodnie z rodzajem paliwa, jakie oni kupują. Pojazdy zasilane benzyną to głównie osoby fizyczne używające pojazdów do zadań prywatnych. Samych paliw mamy kilka gatunków różniących się od siebie ilością oktanów. Wszystkie one muszą być zgodnie z przepisami pozbawione ołowiu. Oprócz klasycznych często spotykane są dystrybutory z paliwem wzbogacanym o dodatki roślinne uzyskiwane z rafinacji rzepaku. Drugim typem klientów są firmy transportowe i rolnicy. Ich głównym zakupem jest olej napędowy. Używają go zarówno do ciężarówek, jak i maszyn rolniczych. Należy zwrócić uwagę na jakość takiego paliwa, ponieważ często jest ono fałszowanie przez dodawanie do niego oleju opałowego. Na szczęście jest to trudne, ponieważ paliwo do pieca jest barwione, aby łatwo można było odróżnić, z czym mamy do czynienia.

Przemiany w sposobie sprzedaży paliwa są pozytywne dla rynku hurtowego. Konsument detaliczny często nie zauważy sposobu dystrybucji. Większy wybór pozwalana łatwiejsze tankowanie taniego paliwa wysokiej jakości.