Znaczenie hormonów

Znaczenie hormonów w problemach z zajściem w ciążę u kobiet

Problemy z zajściem w ciążę dotyczą bardzo dużo młodych par. Na powstanie niepłodności, czyli stanu, w którym para nie może zajść w ciążę pomimo regularnego odbywania stosunków seksualnych bez zabezpieczenia przynajmniej przez 12 miesięcy, może wpływać wiele czynników. Jedną z najczęstszych przyczyn są zaburzenia gospodarki hormonalnej u przyszłej mamy. W artykule dokładniej opisujemy, które hormony u kobiet mają największe znaczenie dla możliwości zajścia w ciążę oraz w jaki sposób mogą one wpływać na powstawanie problemów z płodnością.

Jak często występują zaburzenia hormonalne u kobiet?

Według lekarzy specjalistów, którzy zajmują się diagnostyką i leczeniem niepłodności, różnego typu zaburzenia hormonalne mogą występować nawet u 40% przyszłych mam! To bardzo dużo! Powstanie takich problemów może nieść za sobą różne konsekwencje. Nieprawidłowa gospodarka hormonalna może skutkować pogorszeniem pracy jajników, zaburzeniami owulacji, a także produkowaniem substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój ciąży. Oczywiście nie u wszystkich kobiet tego typu problemy są tak samo poważne. W większości przypadków wystarczy przeprowadzenie precyzyjnie dobranej terapii hormonalnej. Określenie poziomu poszczególnych hormonów jest jednym z elementów badań ginekologicznych.

Największy wpływ na płodność u kobiet mają przede wszystkim: progesteron, hormon antymullerowski (AMH), hormon folikulotropowy (FSH), hormon luteinizujący (LH) oraz prolaktyna. Jakie znaczenie mają poszczególne hormony?

Jaka jest rola progesteronu?

Pierwszym istotnym hormonem, który umożliwia kobiecie zajście w ciążę, a później także jej utrzymanie jest progesteron.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, ginekolog z Gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: „Progesteron należy do grupy gestagenów, które są produkowane w ciałku żółtym, po pęknięciu pęcherzyka Graafa i uwolnieniu jajeczka. Aktywność progesteronu rozpoczyna się dopiero po zapłodnieniu komórki jajowej. Jego zadaniem jest przygotowanie wraz z estrogenami macicy do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionego jajeczka, a później czuwanie nad utrzymaniem ciąży. W trakcie ciąży to właśnie progesteron też czuwa nad tym, żeby nie dochodziło do dalszego jajeczkowania i powstrzymuje skurcze macicy”.

Kiedy konieczne jest określenie stężenia hormonu antymullerowskiego AMH?

Hormon antymullerowski AMH jest czynnikiem, który ogranicza liczbę wzrastających w jajnikach pęcherzyków. Wykonanie badania AMH, które ma na celu określenie stężenia hormonu AMH jest więc jednym z pierwszych, jakie się wykonuje u kobiet w diagnostyce przyczyn niepłodności.

Jakie znaczenie mają hormony FSH i LH?

Hormony folikulotropowe FSH oraz hormony luteinizujące LH są wytwarzane przez przysadkę mózgową i odgrywają ważną rolę w wybieraniu z puli wzrastających w jajniku pęcherzyków jednego i w powstrzymywaniu jego rozwoju w taki sposób, żeby mógł on się przekształcić w ciałko żółte. Poza tym hormon FSH jest odpowiedzialny za dojrzewanie w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego pęcherzyków Graafa oraz reguluje zmiany powstające w błonie śluzowej wyścielającej macicę. Z kolei hormon LH najbardziej aktywny jest około 12-13 dnia cyklu i w efekcie jego działania w ciągu 24 godzin dochodzi do owulacji.

Jakie jest znaczenie prolaktyny?

Prolaktyna także jest wytwarzana w przysadce mózgowej i odpowiada za pracę ciałka żółtego. To właśnie dzięki prolaktynie może ono produkować progesteron. Szkodliwy dla możliwości zajścia w ciąże może być zarówno niedobór, jak i nadmiar prolaktyny. Niedobór może powodować trudności w prawidłowej pracy ciałka żółtego, natomiast nadmiar prowadzi do powstania hiperprolaktynemii, która może powodować zaburzenia cyklu miesiączkowego, być przyczyną braku jajeczkowania i zaburzać libido.