Znakowanie produktów

W dzisiejszych czasach niezwykle kluczowe jest znakowanie produktów. Producenci przed „wypuszczeniem” swojego towaru na rynek, muszą odpowiednio go oznaczyć.

Dlaczego to takie ważne?

Znakowanie produktów jest ściśle regulowane przez ustawy. Co tak naprawdę oznacza znakowanie? Chodzi o zamieszczenie wszelkich informacji o produkcie w postaci napisów i innych oznaczeń, w tym również znaków towarowych, grafiki, symboli, które dotyczą danego produkt oraz nazwy handlowej. Takie informacje producent musi umieścić na etykiecie oraz w dokumentach, które dołączone są do produktu. W Polskim prawie istnieje jednak dużo więcej przepisów, które obejmują etykietowanie na środkach spożywczych, odżywkach czy suplementach diety.

Bardzo ważne jest również znakowanie żywności. Każda żywność musi mieć informacje na temat składu, właściwości, miejsca pochodzenia oraz ma sugerować, że jest to środek specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Co więcej, nazwa danego środka powinna informować o jego rodzaju oraz posiadać informacje o procesach technologicznych, które zostały zastosowane przy produkcji danej żywności. Na każdym produkcie powinien się również znaleźć termin przydatności do spożycia. Jeśli dany produkt jest surowy, niezbędne jest umieszczenie przez producenta notatki na temat sposobu przygotowania. W przypadku żywności genetycznie modyfikowanej, producent musi umieścić na etykiecie takową informację lub specjalne oznaczenie.

Ponadto suplementy diety muszą być wprowadzane na rynek w formie umożliwiającej dawkowanie (kapsułki, tabletki, drażetki, saszetki z proszkiem i inne).

Niemniej ważne jest ostrzeżenie przed alergią. Ma ono pomóc konsumentowi uniknąć alergenów, na które jest uczulony. Ostrzeżenia przed alergią powinny być umieszczane tylko wtedy, gdy alergeny są obecne. W innym przypadku takiej konieczności nie ma.

Jak powstaje takie znakowanie?

Z racji, że znakowanie produktów jest niezwykle ważne i niezbędne, każde opakowanie produktu musi mieć etykietę. Drukowaniem takich etykiet zajmują się drukarki przemysłowe. Każdy producent produktów przeznaczonych do spożycia czy innych powinien takie drukarki posiadać. Jest to bowiem najwygodniejszy sposób na otrzymywanie etykiet.