Jakie znane są rodzaje pomp spożywczych?

Pompy spożywcze są używane do pompowania płynów w przemyśle produkującym żywność. Przykładem może być: piwo, mleko, jogurt itp.

Są szeroko stosowane w produkcji produktów mlecznych a także lepkich produktów w medycynie, farmacji, przemyśle chemicznym i innych. Ponieważ pompy dla przemysłu spożywczego wchodzą w kontakt z żywnością, są wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska, i składają się głównie ze stali nierdzewnej, co nie wpływa na pogorszenie, jakości produktów.

Jakie znane są rodzaje pomp spożywczych?

Jakość wytwarzanej żywności często zależy od tego, jak dobrze pompa pompuje różne rodzaje płynów i produktów lepkich. Ponadto nieprawidłowe działanie pompy może prowadzić do długich przestojów w produkcji, a także do uszkodzenia żywności, co powoduje straty dla firmy.

Wszystkie pompy są podzielone na dwie grupy: objętościowe, czyli: tłokowe lub próżniowe, obrotowe: płytkowe, śrubowe, zębate. Zasada działania oznacza wzrost ciśnienia płynu poprzez wyparcie go z zamkniętej przestrzeni z powietrznymi tłokami lub wirującymi wirnikami. Dynamiczny: odśrodkowy, wirowy, osiowy, strumień ciśnienia cieczy i lepkich produktów wzrasta ze względu na wzrost energii kinetycznej samej pompy.

Pompy tłokowe, przeponowe, próżniowe, obrotowe, zębate, odśrodkowe, wirowe, osiowe i strumieniowe są stosowane do różnych typów cieczy. Niektóre nadają się wyłącznie do produktów płynnych jak: mleko, woda, soki, piwo itd., podczas gdy inne nadają się do płynnych produktów zawierających cząstki stałe jak: jogurty, kremy, produkty winiarskie itp.

Zastosowanie różnych rodzajów pomp spożywczych

Pompy odśrodkowe samozasysające nie są pompami ssącymi, nazywane są również pompami spożywczymi i mają kilka zalet. Na przykład samozasysające pompy mają następujące cechy:

Odporność na ekstremalne temperatury od -20 do 135 stopni C, niektóre wytrzymują do 350 stopni.

Brak części zużywalnych w pompach odśrodkowych.

Pompy odśrodkowe zostały zaprojektowane do nieprzerwanej pracy.

Pompy odśrodkowe są niemal uniwersalne.

Służą do pompowania płynu ze zbiorników, nadają się do cystern transportowych.

Pompy odśrodkowe są używane, gdy w zbiorniku znajduje się gaz.

Samozasysające pompy odśrodkowe są przymocowane do zbiorników poniżej i służą do zasilania ich płynami, takimi jak piwo lub olej roślinny. Dwa rodzaje pomp nadają się do pompowania produktów mleczarskich, oleju słonecznikowego, likieru, soku i wody. Pompy odśrodkowe charakteryzują się najszerszym zakresem działania do pompowania cieczy i są niezbędne nawet do stosowania w agresywnych warunkach chemicznych. Są one również używane w produkcji w celu spełnienia wysokich norm higienicznych: nadają się do produkcji piwa, oleju, wina, wódki, produktów mlecznych i kwaśnych produktów mlecznych itp.

Pompy ślimakowe stosowane są w produkcji koncentratów soków i wina, produktów lepkich: kremy, oleje roślinne lub dżemy. Pompy śrubowe delikatnie pompują ciecz, znacznie zmniejszając jej straty.

Pompy rotacyjne mogą pompować produkty z dodatkami, a także nadają się do produktów lepkich.

Charakterystyczną cechą pomp spożywczych jest to, że ich konstrukcja, a także materiały użyte do ich produkcji, umożliwiają ich stosowanie w praktycznie każdych warunkach produkcyjnych. Jednocześnie zapewniają wysoką wydajność, dając możliwość znacznego obniżenia kosztów produkcji.