Co zrobić z autem po kolizji?

Każdy wypadek samochodowy na drodze kończy się inaczej – niektóre pozostawiają po sobie mało widoczną rysę lub wgniecenie, inne niszczą samochody, z których niewiele pozostaje.

Wypadki i kolizje są najczęściej spowodowane zbyt szybką jazdą, złymi warunkami atmosferycznymi, brawurą, jazdą pod wpływem środków odurzających, zamyśleniem w trakcie jazdy, rozmową przez telefon lub zasłabnięciem. Niezależnie od tego co spowodowało wypadek – zawsze jest on nagły i nieprzewidziany. Naprawy aut nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. Właściciele zastanawiają się wtedy ” co zrobić z autem?”.

Kiedy skorzystać z firm skupujących auta powypadkowe?

Jeżeli samochód po wypadku jest w dramatycznym stanie i nie nadaje się do naprawy, warto skontaktować się z firmami w okolicy, które skupują pojazdy powypadkowe. W takim przypadku najlepiej zrobić kilka zdjęć w miejscu wypadku w celu jego udokumentowania. Niezbędne jest także wezwanie policji, aby ustalić, kto jest sprawcą wypadku? Przy takich zdarzeniach warto też zadzwonić na pogotowie w celu przebadania – uczestnicy wypadku mogą nie odczuwać bólu, ponieważ przeżywają wielki szok. Następnie należy przedzwonić do ubezpieczyciela i zgłosić szkody. Zanim zbyt pochopnie podejmie się decyzję o odsprzedaży auta należy poczekać do oględzin rzeczoznawcy firmy ubezpieczeniowej. Jeżeli cena wyznaczona przez rzeczoznawce jest uznana za zbyt niską warto wtedy złożyć ofertę sprzedaży do kilku innych firm skupujących auta z zapytaniem o cenę, jaką byliby w stanie zapłacić za powypadkowy samochód.

Kiedy warto naprawiać samochód?

Naprawa samochodu może być skuteczna nawet po jego poważnym uszkodzeniu. Najważniejsze, aby auto po naprawie było bezpieczne, a za to na pewno będzie trzeba dużo zapłacić korzystając z usług dobrego warsztatu samochodowego. Jeżeli jednak naprawy powypadkowe będą polegały tylko na maskowaniu zniszczeń np. powstałych rys, wgnieceń, to cena nie będzie duża, a auto odzyska swój wygląd sprzed pechowego wydarzenia. Takich napraw dokonają specjaliści w warsztatach blacharskich lub lakiernicy. Najlepiej wybrać warsztat samochodowy, który jest znany i polecany przez wielu znajomych. Nie warto oszczędzać na samochodzie, gdyż dobrze naprawiony posłuży właścicielowi jeszcze wiele lat, a nawet będzie można go odsprzedać za dość dobrą cenę.