Zwyczaje i tradycje pogrzebowe w kulturach świata

Śmierć czeka na nas wszystkich bez względu na to, czym się zajmujemy, gdzie mieszkamy i jak zasobny mamy portfel. Każdy kraj, region i każda kultura mają własne tradycje i obyczaje pogrzebowe.

Wiele z nich znają pracownicy zakładów pogrzebowych oferujący całodobowe usługi pogrzebowe Memento Mori jest natomiast jednym z nich. Poniżej prezentujemy najciekawsze naszym zdaniem zwyczaje i tradycje pogrzebowe.

Starożytny Egipt

Bez wątpienia niezwykle interesująco prezentują tradycje pogrzebowe w starożytnym Egipcie. Chyba każdy z nas kojarzy piramidy. Dzisiaj są one wspaniałą atrakcją turystyczną. Przed wiekami pełniły jedna rolę grobowców władców. Egipcjanie wierzyli, że po śmierci czeka na nas życie pozagrobowe, które jest szczęśliwsze od tego, które wiedliśmy na ziemi. Dusza będzie żyła tak długo, aż ciało nie ulegnie rozkładowi. To właśnie z tego powodu w starożytnym Egipcie tak wiele uwagi poświęcano mumifikowaniu zwłok i robiono to tak dokładnie. Przygotowana mumia umieszczana była w drewnianej trumnie. Tą natomiast umieszczano w wykonanym z kamienia sarkofagu. W grobie umieszczano żywność, a także wiele przedmiotów codziennego użytku. Najbogatsi wystawiali luksusowe grobowce, władców chowano we wspomnianych już piramidach. A co z najbiedniejszą częścią społeczeństwa. Oni zakopywali ciała swoich bliskich na pustyni, gdzie gorący piasek przynajmniej na pewien czas zapobiegał ich rozkładowi.

Starożytna Grecja

Pogrzeb w starożytnej Grecji obejmował aż trzy dni. Ciekawym jest fakt, że Grecy traktowali śmierć bliskich sobie osób jako doskonałą okazję do tego, aby wszystkim sąsiadom i znajomym pokazać, jak bardzo są bogaci. Uroczystości miały również przedstawiać przywiązanie do osoby, która zmarła. Wynajmowano więc płaczki, które przez całe trzy dni uroczystości lamentowały. Ciało zmarłego namaszczane było drogimi olejami wonnymi, co istotnie spowalniało proces rozkładu. W grobie nieraz umieszczano biżuterię, czasem broń. Grecy byli tak odważni, że nieraz wraz ze zmarłym chowali jego ukochane zwierzęta. Pochówek odbywał się poza granicami miasta. Miały one symbolicznie oddzielać świat zmarłych oraz świata żywych. Na oczach bądź ustach zmarłego kładziono monetę dla Charona, który miał przewieźć duszę zmarłego do świata zmarłych. Chodziło o przeprawę przez słynny Styks.

O tradycjach pogrzebowych można mówić oczywiście jeszcze wiele więcej. W starożytnej Grecji oraz Egipcie bez wątpienia prezentowały się one naprawdę ciekawie.