holowanie pojazdów

Bezpieczeństwo na drodze – jak uniknąć błędów podczas holowania

Holowanie pojazdów to procedura, która może okazać się konieczna w różnych sytuacjach na drodze. Najczęściej jest związane z różnymi awariami i uszkodzeniami samochodu lub po prostu przemieszczeniem pojazdu z jednego miejsca na drugie. Niezależnie od przyczyny, holowanie pojazdów wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno holowanego pojazdu, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego warto zaufać pomocy drogowej, która zapewni fachową pomoc i odpowiedni sprzęt, a także posiada specjalistyczną wiedze i doświadczenie. Holowanie samochodu na własną rękę może być nie tylko niebezpieczne, ale również może prowadzić do poważnych szkód. Zanim zdecydujesz się na holowanie przeczytaj kilka wskazówek dotyczących sposobu, w jaki sposób możesz to zrobić, aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń.

 

Jak prawidłowo przygotować pojazd przed przystąpieniem do holowania?

 

Upewnij się, że waga holowanego pojazdu nie przekracza maksymalnej dopuszczalnej masy holowania określonej w instrukcji pojazdu holującego i upewnij się że samochód holujący jest w stanie go uciągnąć. Ustaw skrzynię biegów w położeniu neutralnym, w przypadku automatycznej skrzyni biegów oznaczenie N, następnie trzeba odblokować trzeba kolumnę kierownicy oraz zwolnić hamulec. Sprawdź czy wszystkie światła pojazdu holowanego działają poprawnie, w tym światła hamowania i kierunkowskazy oraz należy sprawdzić stan ogumienia i czy jest prawidłowe ciśnienie w oponach. Ponadto zabezpiecz elementy pojazdu takie jak lusterka, anteny i wycieraczki. Należy zapewnić stała komunikację między kierowcami obu pojazdów najlepiej zestawem głośnomówiącym.

 

Zapoznaj się z przepisami ruchu drogowego, aby uniknąć kar i mandatów

 

Artykuł 31.1 Kodeksu drogowego reguluje zasady dotyczące holowania pojazdów silnikowych, zgodnie z którymi, kierujący może holować pojazd.

Najważniejsza zasada mówi, że w pojeździe holowanym musi znajdować się kierowca, który ma uprawnienia do kierowania tym pojazdem, chyba że pojazd jest holowany w sposób wykluczający potrzebę kierowania nim. Pojazd holowany musi być połączony z pojazdem holującym w taki sposób, aby wykluczyć odczepienie się w czasie jazdy. Wyjątek stanowi holowanie motocykla, który powinien być połączony z pojazdem holującym połączeniem giętkim umożliwiającym w łatwy sposób odczepienie.

Prędkość pojazdu holującego nie może przekroczyć 30 km/h na obszarze zabudowanym oraz 60 km/h poza tym obszarem. Kolejnym ważnym warunkiem jest to, że pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania, nawet w okresie dostatecznej widoczności i zawsze powinien mieć on przyczepiony trójkąt ostrzegawczy.

Pojazd holowany na połączeniu sztywnym musi posiadać co najmniej jeden sprawny układ hamulcowy, natomiast  pojazd holowany na połączeniu giętkim musi mieć dwa sprawne układy hamulcowe.

Odległość między pojazdem holującym a holowanym nie może przekraczać 3 metrów w przypadku połączenia sztywnego, a 4-6 metrów w przypadku połączenia giętkiego. Połączenie musi być oznakowane na przemian białymi i czerwonymi pasami lub posiadać chorągiewkę w kolorze żółtym lub czerwonym. Jednak przepis ten nie dotyczy holowania pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Na co nie zezwalają przepisy ruchu drogowego?

 

Nie wolno holować pojazdu, który ma niesprawny układ kierowniczy lub niesprawne hamulce, chyba że sposób holowania jest taki, że nie będzie wymagał użycia tych elementów. Jeśli w pojeździe, który chcemy odholować, hamulce działają tylko przy pracy silnika, a silnik jest zepsuty, to wtedy możemy użyć połączenia giętkiego do holowania.

Nie wolno holować więcej niż jednego pojazdu, ani pojazdu z przyczepą lub naczepą.

Natomiast jeśli chodzi o poruszanie się po autostradzie nie wolno holować pojazdu, chyba że jest to konieczne do dojechania do najbliższego wyjazdu lub serwisu, a waga pojazdu holowanego nie może przekroczyć masy całkowitej pojazdu holującego.

 

Bezpieczeństwo na drodze jest sprawą najważniejszą

 

Pamiętaj, że bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze, jeśli nie jesteś pewien, jak bezpiecznie i skutecznie holować pojazd, lepiej jest skorzystać z naszej profesjonalnej pomocy drogowej https://pomoc-drogowa-domino.pl, ponieważ w  przypadku nieprawidłowego holowania, może dojść do uszkodzeń pojazdów lub narazić siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.