hale stalowe

Budowa hal stalowych, a kryteria ekonomiczne

Hale stalowe to obecnie najpopularniejsze budynki wielkopowierzchniowe, które pełnią funkcję między innymi obiektów magazynowych, produkcyjnych, usługowych, czy sportowych. Nowoczesne hale są konstruowane głównie z gotowych prefabrykatów, dzięki czemu czas budowy jest krótki. Ma to oczywiście wpływ na koszt budowy, a kryteria ekonomiczne zawsze są istotne dla inwestora. Dlaczego budowa hali stalowej naprawdę się opłaca?

Czas budowy hali stalowej

Hale stalowe są doskonałą alternatywą dla obiektów murowanych, czy żelbetowych. Nowoczesne hale stalowe najczęściej są wykonywane z wysokiej jakości prefabrykatów. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Profix z Krakowa, dzięki temu, że gotowe elementy charakteryzuje wysoka dokładność, budowa hal może się odbywać bez wykorzystywania spawanych połączeń montażowych – konstrukcja może być skręcana przy pomocy połączeń śrubowych. Systemowe hale stalowe mogą być budowane przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne. Oznacza to brak przerw podczas wznoszenia konstrukcji, a to oczywiście ma wpływ na koszt budowy. Trzeba pamiętać, że przygotowując projekt, a następnie kosztorys, firma wykonawcza uwzględnia czas pracy swoich robotników i podwykonawców. Im dłużej trwa budowa, tym większe koszty robocizny. Warto też dodać, że wybierając firmę do budowy hali, najlepiej zdecydować się na wykonawcę, który ma kompleksową ofertę, tzn. nie tylko wzniesie szkielet konstrukcji i go obuduje, ale także zapewni nam wyposażenie dodatkowe. Wyposażenie dodatkowe hali to na przykład bramy, drzwi, okna, systemy rynnowe itd. To również obniży koszty inwestycji.

Możliwość rozbudowy i uniwersalność

Hala stalowa to dobre rozwiązanie pod względem ekonomicznym również dlatego, że projekt może być podzielony na etapy. Oznacza to, że w późniejszym czasie będziemy mogli rozbudować halę przy minimalizacji kosztów. To rozwiązanie idealne dla inwestorów z wielu branż. Przykład: na początku działalności środki pozwalają na budowę systemowej hali stalowej z połączeniami śrubowymi i rozpoczęcie produkcji stolarki. Powierzchnia hali daje nam możliwość zarówno na organizację stanowisk do montażu, jak i przestrzeni do magazynowania materiałów i gotowych już okien i drzwi, które czekają na transport do klienta. Z czasem biznes zaczyna się rozrastać, więc rozbudowujemy halę i dokonujemy podziału na część montażową i magazynową. Koszty są znacznie niższe niż w przypadku rozbudowy konstrukcji murowanej, żelbetowej, czy stalowej, ale ze spawanymi połączeniami. W perspektywie czasu rozbudowa hali stalowej jest też rozwiązaniem korzystniejszym finansowo niż wynajem podobnego obiektu – w naszym przykładzie magazynu. Kolejna kwestia związana z kryteriami ekonomicznymi to uniwersalność hal stalowych. Jeśli firma zdecyduje się przebranżowić, może nadal prowadzić działalność w hali lub zdecydować się na jej wynajem, na przykład początkującemu przedsiębiorcy.