Dach i jego renowacja, jako jeden z najistotniejszych elementów generalnego remontu

Zarówno podczas budowy nowego budynku, jak i renowacji wcześniej wybudowanej nieruchomości, niezwykle istotnym elementem jest dach. Pełni on nie tylko funkcję ochronną naszego miejsca zamieszkania, taką jak ochrona przed czynnikami atmosferycznymi i przenikaniem wilgoci czy pleśni. Dach zajmuje sporą powierzchnię budynku, co sprawia, że jest też obiektem, którego ważnym elementem jest estetyka całej budowli.

W kwestii remontu domu, najczęściej myśli się o zmianie wnętrza, rzadziej o nowej elewacji, miejsce, jakim jest dach zupełnie schodzi na odległy plan, między innymi przez to, że wydaje nam się, że jedyna praca, jaką można wykonać w przypadku dachu, to jego wymiana. Jest to zupełnie błędne przekonanie. Wymiana dachu to ostateczność, która ma miejsce w przypadku, gdy pokrycie dachowe nie nadaje się już do renowacji, lub uległ zniszczeniu jego wewnętrzne, stanowiące podporę elementy. Dach, zarówno czy z blachy trapezowej, czy z dachówki ceramicznej lub cementowej, można bezproblemowo oczyścić i zaimpregnować przywracając mu dawny wygląd, lub pomalować nadając nowy.

Warto tu zatrudnić odpowiednich specjalistów, którzy zajmują się renowacją dachów. W takim przypadku posiadają oni niezbędny sprzęt i materiały, zapewniające zarówno bezpieczeństwo ich pracy, jak i efekty i długotrwałe rezultaty. Za pomocą agregatorów o dużym ciśnieniu, można dokładnie oczyścić pokrycie dachowe z mchu, osadów, brudu, czy nawet w przypadku blacho dachówki z luźnej rdzy. Następnie bardziej „trwałe” zabrudzenia czy ogniska rdzy są usuwane odpowiednim sprzętem, jak i sterylizowane środkami chemicznymi, w tym biobójczymi. Dokładnie umyty dach nadaje się już do impregnacji lub malowania.  Impregnacja nie zmieni koloru pokrycia, co najwyżej nieco go podkreśli, ale doskonale uchroni je przed przyszłymi, negatywnymi czynnikami atmosferycznymi. Jeżeli chcemy zmienić kolor dachu, także nie ma problemu. Na rynku istnieją specjalne farby – lakiery, które nie tylko ozdabiają o dachówkę i przedłużą jej żywotność, ale także zmienią kolor pokrycia na taki, jaki sobie wymarzymy.