dentysta

Dentysta, stomatolog czy chirurg szczękowy – do kogo się zwrócić?

Uśmiech jest wizytówką naszego zdrowia. Nie tylko stanu uzębienia, ale i całego ciała. Jama ustna jest początkowym odcinkiem zarówno układu pokarmowego, jak i oddechowego.

Jako pierwszy punkt obronny naszego organizmu, jej stan jest bardzo istotny, a poszczególne dolegliwości mogą mieć znacznie większe znaczenie, niż początkowo się wydaje. Dlatego opiekę nad nią i jej elementami: zębami, dziąsłami czy śluzówkami powinniśmy zlecić dobremu lekarzowi.

No właśnie, tylko jakiemu? Czym różni się dentysta od stomatologa, jaką funkcję pełni ortodonta, a jaką chirurg szczękowy? Zwracając się do odpowiedniej kliniki stomatologicznej powinniśmy, niezależnie od naszych problemów, otrzymać odpowiednią pomoc, ale warto wcześniej zdobyć chociaż podstawową wiedzę. Początkowo, dentyści zajmowali się jedynie leczeniem uzębienia, natomiast stomatolodzy – także, przyzębia, błony śluzowej i pozostałych tkanek w jamie ustnej. Przepisy unijne ujednoliciły jednak te dwa zawody i obecnie określenia te stosowane są synonimicznie. Jednak nie w każdym kraju tak jest! Przed wejściem tych ustaleń w życie także w Polsce dentyści i stomatolodzy otrzymywali osobne tytuły, którymi wciąż mogą się posługiwać, stąd funkcjonujące jeszcze publicznie rozróżnienie.

Ortodoncja, jest to dziedzina zajmująca się leczeniem wad zgryzu i korygowaniem nieprawidłowości ustawienia zębów. Zajmujący się nią lekarze, najczęściej posługując się różnego rodzaju aparatami zakładanymi na zęby poprawiają ich ułożenie względem siebie. Ich działania mają często podłoże czysto wizualne, ale mogą się okazać konieczne w przypadku wad szczękowo-twarzowych i problemów ze zgryzem, utrudniających prawidłowe funkcjonowanie.

Nie zawsze założenie aparatu wystarczy, by rozwiązać problem. Również leczenie dentystyczne nie jest niewodne. W niektórych sytuacjach konieczna okazuje się wizyta u chirurga szczękowego. Jego praca różni się od poprzednich, polega na przeprowadzeniu zabiegów i operacji związanych m.in. z usuwaniem zębów czy implantologią. Częstym przyczyną pierwszego kontaktu z chirurgią szczękową jest usuwanie ósemek, czyli tzw. „zębów mądrości”.

Kliniki dentystyczne oferują zazwyczaj kompleksową obsługę klienta, zatrudniając różnych, współpracujących ze sobą specjalistów. Coraz częściej, oprócz tradycyjnego leczenia w ofercie pojawiają się również propozycje wpływające wizualnie na wygląd naszego uśmiechu jak np. wybielanie zębów. Nie warto bać się dentysty, warto natomiast zadbać o swoje zdrowie. Im wcześniej, tym lepiej.