Diagnoza choroby okluzyjnej

W dzisiejszym świecie mamy do czynienia z bardzo wieloma rodzajami schorzeń stomatologicznych.

Niektóre z nich są bardziej poważne a inne mniej, jednakże każde z nich powinno zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą, a następnie wyleczone. Jedną z takich dolegliwości jest choroba okluzyjna, o której opowiemy więcej w niniejszym artykule.

Okluzja może zaczynać się bardzo niewinnie, bo chociażby od nadwrażliwości zębów podczas jedzenia lodów lub zgrzytania zębów w sytuacji, w której odczuwamy dyskomfort i się stresujemy. Nie należy jednak lekceważyć takich symptomów, gdyż mogą one w konsekwencji prowadzić do wyniszczenia zębów. Sama choroba okluzyjna jest związana z nieprawidłowym stykaniem się zębów szczęki i żuchwy, przez co siły mięśni rozkładają się niewłaściwie i dochodzi do niebezpiecznych przeciążeń w naszej jamie ustnej.

Każdy profesjonalny stomatolog i dentysta może wskazać nawet do kilkunastu dolegliwości, jakie pozostają w ścisłym związku z rozwojem choroby okluzyjnej. Większą czujność powinny zachować osoby borykające się z ubytkami w jamie ustnej, próchnicą, schorzeniami zgryzu oraz wadami zgryzu. Co ciekawe, czujność powinny również wzbudzić u nas niektóre schorzenia nie wynikające bezpośrednio z problemów występujących w jamie ustnej, jak chociażby reumatyzm czy choroby stawów.

Wyleczenie choroby okluzyjnej zazwyczaj zajmuje stosunkowo sporo czasu i rozpoczyna się od odpowiedniej diagnostyki. Z pewnością nie obędzie się bez RTG oraz wielu innych badań, które mają na celu dokładne zdefiniowanie problemu oraz poziomu jego zaawansowania. Samo leczenie jest bardzo skomplikowane i często wymaga współpracy wielu specjalistów, takich jak ortodonta, protetyk, endodonta a nawet niekiedy chirurg.

Brzmi nieco strasznie, jednakże trzeba mieć na uwadze, iż choroba okluzyjna może zostawić ogromne spustoszenie w naszej jamie ustnej, więc w przypadku jej wystąpienia nie powinniśmy zwlekać z decyzją o natychmiastowym podjęciu leczenia. W przeciwnym wypadku, musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami, jakie mogą na nas czekać w przyszłości.