pakiety medyczne

Dlaczego pakiety medyczne dla firm są tak popularne?

Już od kilku lat pakiety medyczne stały się nie tylko najbardziej atrakcyjnym, ale wręcz obowiązkowym benefitem pozapłacowym dla pracowników. Dlaczego prywatna opieka medyczna, w całości lub częściowo opłacana przez pracodawcę cieszy się taką popularnością na rynku pracy? Jakie korzyści z abonamentów medycznych mają prawodawcy, a jakie pracownicy?

Opieka medyczna to najważniejszy benefit według pracowników

Choć każdy pracownik w Polsce musi odprowadzać składki zdrowotne (pobierane z pensji przez pracodawcę), to dostępność publicznej służby zdrowia często pozostawia wiele do życzenia. Nie powinno zatem dziwić, że w tak ważnej kwestii jak zdrowie, Polacy coraz częściej chcą brać sprawy w swoje ręce i korzystają z usług prywatnych. Pakiety medyczne dla firm odpowiadają na to zapotrzebowanie. W większości dużych firm taki benefit jest już niemal obowiązkiem. Coraz częściej również małe i średnie przedsiębiorstwa w ten sposób podnoszą swoją atrakcyjność wśród kandydatów do pracy.

Dlaczego wybieramy prywatne leczenie

Odpowiedź jest prosta – cenimy większą dostępność i wygodę. Pakiet Luxmed dla firm, czy pakiet medyczny PZU Zdrowie (by wymienić tylko dwie z firm oferujących abonamenty) oznaczają dostęp do licznych placówek, zwłaszcza w dużych miastach. Prywatna opieka medyczna idzie z duchem czasu, dlatego wiele spraw można załatwić bez wychodzenia z domu. Online można umawiać wizyty, odbyć konsultację z lekarzem lub pielęgniarką, zamówić receptę, odebrać skierowanie, zadać pytania do wizyty czy po prostu w dowolnym momencie sprawdzić swoją historię medyczną. Większość abonamentów medycznych obejmuje szeroki zakres usług, od konsultacji internisty i pediatry, przez wizyty u lekarzy specjalistów bez skierowania, rehabilitacje, zabiegi i szczepienia, aż po leczenie stomatologiczne czy poradnie psychologiczne.

Co zyskuje pracodawca?

Korzyści dla pracownika są oczywiste, a co zyskuje pracodawca? Pakiety medyczne dla firm zazwyczaj łączą się ze sprawną obsługą medycyny pracy, odciążając dział kadr ze zbędnej biurokracji. Pakiet medyczny lub ubezpieczenie zdrowotne – taką formę oferuje m.in. Inter Polska – to przede wszystkim większa atrakcyjność wśród kandydatów. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy, to argument nie do przecenienia. Opieka medyczna w firmie to też lepsze zdrowie osób zatrudnionych w firmie. Dzięki regularnej, łatwo dostępnej profilaktyce pracownicy mają większą szansę uniknąć chorób i związanych z nimi zwolnień lekarskich.