Jaką dietę wybrać

Diety to niezmiernie skomplikowana sprawa. Znajdziemy setki tysięcy rozmaitych sposobów na schudnięcie czy zachowanie pięknej sylwetki, doskonałego zdrowia i witalności przez długie lata. Rzeczywiście dieta ma największe znaczenie jeżeli chodzi o stan zdrowia, bowiem to właśnie to co jemy odbija się ostatecznie na stanie zdrowia w największym stopniu. Ma zatem znaczenie nie tylko co spożywamy, ale również w jakich porach i jakiego pochodzenia są te składniki.

Diety restrykcyjne są stosunkowo problematyczne i budzą wiele kontrowersji. Wyjątkiem od tej reguły są diety wegańska i wegetariańska, które jak pokazuje większość liczących się badań są dietami sprzyjającymi zdrowiu. W większości wypadków trzeba być jednak ostrożnym w eliminowaniu składników odżywczych z diety. Zawsze wyrzucając jakiś składnik pamiętajmy o tym, by rozejrzeć się za jego naturalnym zamiennikiem. Jeżeli pozbywamy się czegoś co ma w sobie wiele witaminy C, należy tej witaminy dostarczyć winnej postaci. Najkorzystniejsze dla zdrowia są diety, w których mamy mnóstwo rozmaitych produktów z różnych kategorii. Nie ma tak naprawdę jednego sztywnego przelicznika ilości spożywanych węglowodanów, białka czy tłuszczu. Każdy człowiek ma te proporcje indywidualne i zawsze się nieco różnią. Każdy również nieco inaczej zareaguje na konkretną dietę. Nadmiar spożycia białka może spowodować przyrost masy mięśniowej, a nadmiar węglowodanów przyrost tkanki tłuszczowej, bowiem niewykorzystane węglowodany właśnie w ten sposób są w naszym ciele magazynowane.

Korzystajmy z diet, które nie eliminują zbyt wielu zdrowych produktów. Dieta powinna być oparta przede wszystkim o indywidualne wymagania naszego organizmu. Stawiać powinniśmy przede wszystkim na różnorodność. W diecie naszej nie powinno brakować elementów takich jak sezonowe warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty – to bardzo zdrowe i zawierające wiele składników odżywczych elementy, które sprzyjają naszemu zdrowiu. Dodatkowo wiele warzyw i owoców ma udowodnione działanie zdrowotne w przypadku wielu chorób cywilizacyjnych.