pellet

Kocioł na pellet. Jakie generuje oszczędności?

Kotły na pellet stopniowo wypierają kotły zasypowe, czyli tzw. “kopciuchy”. Są urządzeniami dużo bardziej ekologicznymi i przyjaznymi środowisku, a także wygodniejszymi w użytkowaniu. Jakie dają oszczędności? Jak otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż kotła pelletowego?

Pellet drzewny to nic innego jak sprasowane pod wysokim ciśnieniem odpady drzewne takie jak wióry czy zrębki w postaci wygodnego w przechowywaniu i użytkowaniu granulatu. To paliwo o niskiej wilgotności i wartości opałowej podobnej do drewna jest wydajne i ekonomiczne. Ale po kolei.

Kocioł pelletowy. Jakie generuje oszczędności?

Koszty związane z ogrzewaniem domu to znaczna część corocznych wydatków. Z tego względu warto właściwie dobrać źródło ciepła by pracowało jak najefektywniej i było najlepiej dostosowane do naszych możliwości i potrzeb. Piec Kocioł pelletowy to oszczędność nie tylko pieniędzy, ale również czasu i miejsca!

Nowoczesne kotły pelletowe o wysokiej sprawności energetycznej umożliwiają tanie ogrzanie domu. Sprawność energetyczna oznacza ilość energii zużytej w stosunku do wyprodukowanej. To właśnie ten parametr sprawia, że koszt urządzenia dość szybko zwraca się w postaci niższych wydatków na opał. Przy wyborze pieca kotła na pellet warto wziąć pod uwagę także takie parametry jak moc oraz opcje zwiększające komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Oszczędność przy ogrzewaniu pelletem daje też samo paliwo. Jest ono bowiem stosunkowo niedrogie i ma wysoka wartość opałową. Jest też dużo tańszym paliwem niż węgiel.

Co więcej, w Polsce trwa ogólnokrajowy program o nazwie Czyste Powietrze. W jego ramach można otrzymać spore dofinansowanie do zakupu i instalacji kotła. Po 1 lipca 2021 roku jest to aż do 9 tys. zł (i nie więcej niż 45 proc. poniesionych kosztów). Należy jednak pamiętać o warunkach otrzymania dotacji: budynek nie może być podłączony do sieci gazowej, a urządzenie musi spełniać wymogi eco-design. Szukasz kotła na pellet? Szeroki wybór znajdziesz na https://www.defro.pl/k,32,kotly-automatyczne-na-pellet-biomase.html.

Kocioł na pellet. Czy warto go zainstalować?

Piec KOCIOŁ na pellet to rozwiązanie korzystne nie tylko finansowo. Generuje on także inne oszczędności – przede wszystkim czasu, nerwów i miejsca. Kocioł Urządzenie zmieści się już w niewielkiej kotłowni. Na dodatek paliwo jest niebrudzące i łatwe w przechowywaniu. W porównaniu np. do pieców zasypowych nie wymaga też wiele uwagi. Paliwo można dosypywać uzupełniać w zasobniku raz w tygodniu – resztą zajmuje się automatyczny podajnik paliwa.