Jaki magnez powinny brać dzieci?

Magnez jest bardzo ważnym pierwiastkiem w organizmie człowieka – dzięki niemu możemy po prostu żyć. Niestety, często jesteśmy narażeni na jego niedobory, które mogą również dotykać najmłodszych. Jaki magnez powinny brać wtedy dzieci?

Magnez do organizmu dostarczamy przede wszystkim przez pożywienie, ale obecna żywność powstająca wskutek intensywnej gospodarki rolnej i zawierająca wiele konserwantów nie ma go zbyt wiele. Również na poziom magnezu wpływa prowadzony przez nas tryb życia, na przykład nadmierny stres czy picie herbaty zmniejszy jego ilość.

Wobec tego nawet u dzieci mogą pojawić się niedobory magnezu, które często są dość trudne w zdiagnozowaniu przez rodziców, ponieważ mogą dawać mylące objawy. U dzieci brak wystarczającej ilości tego pierwiastka przede wszystkim daje takie objawy jak lęki, nadpobudliwość psychoruchową, problemy w koncentracji, a tym samym w nauce, również drganie mięśni i ich skurcze, nadciśnienie, kołatanie serca, większa podatność na stres.

Czy w takiej sytuacji warto podawać dziecku dodatkowy magnez? Oczywiście, najlepiej wprowadzić zmiany w diecie, na przykład dużo magnezu zawierają takie produkty żywnościowe jak kakao, gorzka czekolada, kasza gryczana, płatki owsiane, cieciorka, groch, fasola biała czy szpinak. Oczywiście, można też wspierać się suplementami diety, ale należy zawsze zwrócić uwagę na dawkę magnezu, aby jej nie przekroczyć.

U dzieci zaleca się stosowanie na dzień 6 mg magnezu na 0,5 kilograma masy ciała dziecka. Aby kuracja magnezem była bardziej efektywna, najlepiej zdecydować się na zastosowanie środków, które zawierają magnez w łatwo przyswajalnej formie, na przykład mleczanu magnezu. W dodatku z witaminą B6 jego wchłanianie będzie jeszcze skuteczniejsze, dlatego efekty zażywania preparatów magnezowych można odczuć wcześniej.

W aptekach znajdziemy wiele specyfików z magnezem dla dzieci. Można też wybrać środki uniwersalne, na przykład MagvitB6 (Magvit.com.pl). U dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia wskazana jest 1 tabletka 2 razy na dzień. U dzieci poniżej 12. roku życia dawkę powinno się ustalić z lekarzem. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie: Magvit.com.pl.