
Najciekawsze książki o samochodach
Motoryzacja to na tyle popularne hobby, że wciąż w tym temacie pojawiają się nowe albumy, książki popularnonaukowe, jak i specjalistyczne pozycje. Rozbieżność tematyczna jest bardzo duża – od historii motoryzacji, poprzez klasyczne auta aż do nowoczesnych rozwiązań i wizji przyszłości. Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat samochodów, w tym artykule dowiesz się, które pozycje mogą ci to umożliwić.
Jak rozwinąć zainteresowania u młodszych i starszych?
Osobom, które mają określone zainteresowania, na prezent najłatwiej jest kupić związaną z tym książkę. Istnieje jednak ryzyko, że jej treść będzie dobrze znana. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybór pozycji takiej jak „1000 ciekawostek o motoryzacji” Iwony Czarkowskiej. Tego typu książki są bardzo dobre zarówno dla osób chcących poszerzyć swoje zainteresowania, jak i dla tych, którzy znają temat od podszewki i wydaje im się, że nic już ich nie może zaskoczyć. Pracownik internetowej księgarni Arkady mówi: „Pojazdy motoryzacyjne to często jedno z pierwszych zainteresowań dzieci. W zależności od wieku znajdziemy mnóstwo bajek i książeczek informacyjnych w tym temacie. Ciekawą propozycją jest „Szybka historia samochodu”, w której Marcin Przewoźniak w sposób zabawny i przystępny przedstawia, jak pojazdy parowe zmieniły się w szybkie i nowoczesne auta. Jest to historia pełna ciekawostek i ilustracji, którą czyta się płynnie jak powieść”.
Historia motoryzacji w zdjęciach i opisach
W tematyce motoryzacji znajdziemy wiele pozycji traktujących o historii samochodów. Dzięki książce „Małe wielkie auta” Zdzisława Podbielskiego możemy dowiedzieć się, jak powóz konny z wbudowanym silnikiem zaczął przypominać dzisiejsze pojazdy, a także jak w niewielkich nadwoziach wygospodarowano przestrzeń dla kilku pasażerów. W pozycji „Warszawa. Rzecz o motoryzacji i nie tylko” Tomasza Szczerbickiego przeczytamy o powojennej historii polskiego przemysłu samochodowego, który rozpoczął się od modelu FSO Warszawa i wprowadził do powszechnego obiegu wiele popularnych modeli. Dla osób młodych mogą to być ciekawostki historyczne, lecz dla starszych pokoleń będzie to jedynie wspomnienie. Natomiast „Samochody motocykle…” z serii Moto Retro to album uwieczniający pojazdy zmotoryzowane na drogach przedwojennej Rzeczpospolitej.
Książki popularnonaukowe i naukowe
Jak można zauważyć, książek o samochodach jest bardzo wiele, ponieważ to hobby, które obejmuje różne gałęzie. Są to m.in. albumy, książki historyczne, czy książki z opisami najnowszych samochodów lub aut z konkretnego okresu i kraju. Jednak pozycje o samochodach są nie tylko popularnonaukowe. Technicy, inżynierowie, a także miłośnicy motoryzacji, którzy temat znają od podszewki, poszerzają swoją wiedzę za pomocą książek typowo naukowych. Doskonałym dziełem w tym temacie jest „Teoria ruchu samochodów” Piotra Świdra. Została ona wydana w dwóch częściach – teoretycznej oraz zadaniowej. Pozycji o typowo technicznych szczegółach znajdziemy dużo więcej, choć są one przede wszystkim kierowane do studentów kierunków mechanicznych oraz pracowników naukowych.