Plan wychowawczy

Plan wychowawczy – czym jest i jak go napisać?

Rozwód oznacza duże zmiany w życiu małżonków i wymaga uregulowania wielu kwestii, które dotychczas ich łączyły. Wśród nich znajduje się kwestia opieki nad dzieckiem lub dziećmi. Aby ją uregulować, rodzice mogą spisać rodzicielski plan wychowawczy. Co to jest? Jak go przygotować?

Plan wychowawczy – co to jest?

Rodzicielski plan wychowawczy, określany także jako porozumienie wychowawcze, to rodzaj umowy pomiędzy rozwodzącymi się rodzicami. Ustala się w niej zasady władzy rodzicielskiej sprawowanej nad dzieckiem albo dziećmi po rozwodzie.

Jakie informacje znajdują się w planie wychowawczym?

W dokumencie jak rodzicielski plan wychowawczy umieszcza się różne ustalenia, między innymi dotyczące kwestii jak:
– Miejsce zamieszkania dzieci,
– Harmonogram spotkań z dziećmi,
– Wysokość i sposób płatności alimentów na dzieci,
– Zasady podejmowania decyzji dotyczących dzieci.

Poza tymi kwestiami porozumienie wychowawcze może także zawierać szereg innych informacji, na przykład związanych ze spędzaniem wakacji, świąt, odbieraniem dziecka z przedszkola lub szkoły, wyborem lekarza.

Czy dostępny jest wzór planu wychowawczego?

Nie istnieje żaden ogólny wzór planu wychowawczego, który wskazywałby na elementy, jakie muszą znaleźć się w tym dokumencie. W internecie można jednak znaleźć gotowe wzory, które są bardzo pomocne w przygotowaniu tego typu dokumentu.

Wzór porozumienia wychowawczego można pobrać ze stron internetowych poświęconych prawu i rozwodom, a także można zakupić go bezpośrednio na stronach kancelarii prawnych wraz z opcją dopasowania go do potrzeb klienta.