Po co nam pożyczki?

Zacznijmy od tego, że pożyczka w przeciwieństwie do kredytu nie musi być finansowa – pożyczyć możemy również jakąś rzecz. Ale nas będą interesowały pożyczki pieniężne i to na niewielkie kwoty, i z dosyć krótkim terminem spłaty. W tym aspekcie w ostatnich (zwłaszcza dwóch) dużą aktywnością zaczęły się wykazywać pozabankowe firmy pożyczkowe.

I te firmy od ponad roku (czyli od marca 2016) stały się bardziej wiarygodne dzięki wprowadzeniu przez rząd konkretnych uwarunkowań prawnych. Do nie dawna pozabankowe firmy pożyczkowe nie miały nad sobą organu kontrolnego – obecnie jest to Komisja Nadzoru Finansowego. Ponadto by założyć firmę pożyczkową należy wykazać się kapitałem własnym nie mniejszym niż 200 000 złotych. Natomiast w sposób zinstytucjonalizowany pożyczek mogą jeszcze udzielać Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, banki oraz zakładowe kasy zapomogowo-pożyczkowe.

Pilne potrzeby

Każdemu się zdarzają pilne potrzeby finansowe, choćby związane z okazyjnym zakupem lub nagłym wypadkiem losowym. Przedsiębiorstwom, i to nierzadko, zdarzają się nagłe wydatki – tu zachodzi konieczność zachowania płynności finansowej i wtedy wyjściem jest pożyczka. Firmie trudno jest uzyskać szybką pożyczkę w banku, toteż wyjęciem będzie zaciągnięcie takowej u innego źródła, czyli w pozabankowej firmie pożyczkowej.

Do pilnych potrzeb, która niejednokrotnie wymaga zaciągnięcia szybkiej pożyczki należ skompletowanie wyprawki szkolnej. Na same podręczniki do trzeciej klasy podstawówki przeciętnie trzeba wydać około 300 złotych. Podręczniki do trzeciej klasy gomnazjalnej będą rodzinę kosztowały około 500 złotych. Przeciętnie koszt wyprawki uczniowskiej w Polsce wynosi około 850 złotych.

Korzystamy firmy pożyczkowej

Firm pożyczkowych jest mnóstwo i wszystkie wśród swoich ofert mają tak zwane „chwilówki”, czyli niewielkie pożyczki (na przykład w granicach 1500 złotych) z miesięcznym terminem spłaty. Oprocentowanie i opłaty również od ponad roku reguluje specjalny przelicznik.

Przykładem może być Miloan.pl, który (jak większość podobnych firm) oprócz „chwilówek” z typowymi opłatami i oprocentowaniem oferuje pożyczkę darmową klientowi, który po raz pierwszy korzysta z usługi firmy. W firmie Miloan.pl można pożyczyć już od 100 do 4000 złotych z okresem spłaty od 1 do 30 dni.

Dodatkowo procedura załatwiania takiej pożyczki przebiega niemal błyskawicznie, czasem nawet do kilkunastu minut. Trzeba być tylko pełnoletnim, posiadać dowód osobisty i konto w banku. Takie pożyczki w załatwia się w większości online.