Podręczniki szkolne używane – gdzie kupić? Dlaczego warto?

Rodzice wiedzą, że każdy nowy rok szkolny przynosi mnóstwo wydatków. Za wyprawkę dziecka do szkoły trzeba sporo zapłacić, a największy koszt zazwyczaj generują podręczniki szkolne. Każdy uczeń musi mieć bowiem książki zgodne z wymaganiami programowymi, resort oświaty zaś bardzo często wybiera podręczniki, które niedawno pojawiły się na rynku. W efekcie obecnie rzadko się zdarza, że uczeń może odziedziczyć książkę po starszym o kilka lat rodzeństwie.

Czy to oznacza, że kupowanie starych podręczników szkolnych to już przeszłość? Nic podobnego! Mimo nieustannie zmieniających się programów nauczania zakup używanych podręczników szkolnych wciąż jest możliwy i warto to robić.

Podręczniki szkolne używane – zalety

Cena używanej książki zwykle jest co najmniej o połowę niższa od rynkowej ceny nowego podręcznika! Dla gospodarstwa domowego, szczególnie wielodzietnego, to naprawdę znacząca oszczędność pieniędzy.

Przykładowo, ceny nowych podręczników do matematyki dla szkoły podstawowej klasy VI wahają się między 30 zł a 40 zł. Często wymagany zbiór zadań kosztuje kilkanaście – do około 20 zł. Język polski – kolejne 30 zł. Za podręcznik do przyrody wraz z zeszytem ćwiczeń trzeba zapłacić co najmniej 50 zł. A przecież dziecko w klasie VI ma zajęcia z kilkunastu różnych przedmiotów! Zatem – jeśli można kupić jakąś rzecz znacznie taniej – a niekiedy nawet dostać za darmo! – dlaczego z tego nie skorzystać?

Kupowanie podręczników z drugiej ręki jest także wyrazem dbałości o środowisko naturalne. Ponowne wykorzystanie starych przedmiotów, podarowanie im drugiego życia, ogranicza produkcję śmieci i zanieczyszczenie środowiska.

Kolejną zaletą takiej praktyki jest aspekt edukacyjny. Zakupy używanych książek warto wykonywać razem z dziećmi, uczyć je oszczędzania i zarazem opowiadać, jak ważna jest ochrona środowiska.

Gdzie kupić podręczniki szkolne?

Jest wiele miejsc, które mogą oferować używane podręczniki szkolne. Warto zajrzeć do okolicznego antykwariatu i księgarni – w takich miejscach często prowadzone są skup i wyprzedaże starych książek. Niekiedy podobną akcję prowadzą również szkoły.

Trzeba jednak wiedzieć, że najwięcej używanych podręczników oferowanych jest w internecie, na przykład na portalach sprzedażowych. Warto odwiedzić chociażby portal ogłoszeń lokalnych abc.pl. Jest to bardzo popularna, wielobranżowa platforma typu kupię-sprzedam, na której można umieszczać własne oferty bezpłatnie. Darmowe ogłoszenia sprzedaży abc.pl dotyczące podręczników znajdziemy w kategorii Edukacja i rozrywka. Dalej należy przejść do podkategorii: Książki, a następnie: Podręczniki szkolne. Zobaczymy tam listę aktualnych ofert sprzedaży – wraz z informacją o cenie, lokalizacji, krótkim opisem, często także zdjęciami.

Zanim dokonamy zakupu – sprawdźmy dokładnie, czy dany podręcznik faktycznie jest tym wymaganym przez ministerstwo. Jak wspomniano na wstępie, wytyczne programowe często się zmieniają, nowe książki dla uczniów pojawiają się w szkołach praktycznie co kilka lat.

Na koniec warto podkreślić, że na portalu ogłoszeń abc.pl możemy samodzielnie wystawić ofertę sprzedaży starych podręczników. Każdy rodzic dziecka w wieku szkolnym z pewnością ma sporo tego typu książek w kartonach i szafach. Nawet jeśli są to podręczniki sprzed kilku lat – warto próbować. Być może przydadzą się komuś np. w ramach uzupełnienia, do korepetycji. Publikacja ogłoszenia na abc.pl nic nie kosztuje! Wystarczy, że klikniemy w przycisk Dodaj Ogłoszenie Za Darmo, wypełnimy krótki formularz, dodamy zdjęcie i gotowe. Po szybkiej weryfikacji nasz oferta pojawi się na stronie. W czasie pierwszego dodawania oferty dokonujemy rejestracji w serwisie – także za darmo. Zalogowani użytkownicy mogą zarządzać swoim kontem, zamówić np. odpłatne promowanie ogłoszenia i inne usługi – za pośrednictwem zakładki Moje Abc.

Kupowanie, a także sprzedawanie używanych podręczników przez internet nie jest wcale takie trudne. Warto zabrać się za to już w czasie wakacji, nie zostawiać kompletowania wyprawki na ostatnią chwilę, potęgując przy tym stres związany z początkiem roku szkolnego. Powodzenia!