projektowania ogrodu

Projektowanie ogrodu może być przyjemne

Mimo to sama przyjemność nie wystarczy, bardzo ważne jest byśmy to robili po prostu w sposób przemyślany i w miarę możliwości skorzystali z pomocy specjalisty albo doświadczonego w tym względzie znajomego. Wiele, co jest rzeczą oczywistą, zależy od wielkości naszego ogrodu, jego otoczenia i ukształtowania terenu.

Zanim zasadzimy rośliny

Zakładając że nasz ogród nie jest miniaturowy i że jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego pamiętajmy na początku o kilku ważnych aspektach technicznych.

Ogród, jeśli ma nam dawać jednocześnie relaks i przyjemność estetyczną, również wieczorem lub nocą, powinien mieć rozplanowaną (i dobrze zaizolowaną) instalację elektryczną, a także w miarę możliwości również punkty do tworzenia sztucznego deszczu. Chociaż świetnie mogą to zastąpić przenośne, obrotowe prysznice ogrodowe, które są do nabycia w sklepach w różnych cenach.

Kolejną ważną rzeczą podczas projektowania ogrodu przed zasadzeniem roślin i zdecydowaniem się na konkretne sadzonki jest zaprojektowanie ogrodzenia. Intymności ogrodowi dodają ogrodzenia drewniane lub wiklinowe. Aczkolwiek nierzadko nieźle się komponują kute na ceglanej lub kamiennej podmurówce. Wystrzegajmy się w ogrodzeniu wszelkich tralek, zwłaszcza betonowych, bo zdecydowanie trącą kiczem.

I wreszcie teren – jeśli nie lubimy płaskich powierzchni ogrodów to sami powinniśmy je ukształtować, dodając na przykład kilka dużych głazów. Po prostu urządzamy skalniaki. Również bardzo dobrze w ogrodach sprawdzają się aleje wyłożone luźnym kamiennym grysikiem. Nieźle wygląda w ogrodzie kostka granitowa. Raczej nie warto decydować się na tak zwany polbruk.

Pamiętajmy o miejscach przeznaczonych na relaks – może to być na przykład kryta gontem wiata z drewnianym stołem i ławkami.

Planujemy i zasadzamy rośliny

I tu również kilka istotnych wskazówek:

– jeśli grunt jest dziewiczy to przede wszystkim należy go dobrze przekopać i odchwaścić;

– sprawdźmy odczyn (pH) gleby i w razie potrzeby należy ją zwapnić, bowiem w zbyt kwaśnej glebie większość roślin nie czuje się zbyt dobrze;

– oszczędzajmy stare, zdrowe drzewa, bo to zawsze jest skarb, a cień w ogrodzie się przydaje;

– przed zasadzeniem roślin należy koniecznie użyźnić glebę, a do tego zdecydowanie najlepsza jest próchnica.

– sprawdźmy jakie rośliny czują się dobrze obok siebie, a jakie się nie… znoszą.

I na koniec… Już na etapie planowania ogrodu doliczmy do kosztów odpowiedni sprzęt, między innymi odpowiednią kosiarkę i narzędzia ręczne, choćby sekator, grabie i gracę.