Nie przekraczaj wytyczonej granicy, czyli jak unikać konfliktów w związku?

Słowa. Z jednej strony mogą uskrzydlać, z drugiej natomiast głęboko ranić, a co najważniejsze, zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku zawsze pozostają w pamięci.

O ile wypowiadane z miłością wyrazy uznania służą budowaniu i utrwalaniu związków, o tyle padające w kłótni epitety trudno zapomnieć, a co więcej, stają się w przyszłości zarzewiem kolejnych, niepotrzebnych spięć.

Dlaczego warto unikać kłótni w związku?

Związki – niezależnie od ich charakteru – opierają się na wzajemnym zrozumieniu i tolerancji. Jeżeli są one wieloletnie i ugruntowane, partnerzy rzadko mają powody do ostrej wymiany zdań. Jednak w przypadku osób, które dopiero uczą się siebie, takie sytuacje mogą się pojawiać i dlatego należy dołożyć wszelkich starań, żeby ich unikać, ponieważ wypowiedziane w gniewie słowa bywają okrutne i bolesne, a najgorsze jest to, że nie uda się ich cofnąć.

Związki, czyli ja, Ty i nasze osobowości

Każda wchodząca w związek osoba wzbogaca go o własne, indywidualne cechy i wyniesione z rodzinnego domu nie tylko wzorce postępowania, ale także przyzwyczajenia, nawyki bądź metody rozwiązywania konfliktów. Czy spory służą budowaniu związków? Terencjusz twierdził, że „Kłótnie kochanków umacniają ich miłość”, jednak nie jest to takie oczywiste. Może sprzeczki, może polemiki, może drobne nieporozumienia scalają związki, jednak kłótnie (jeśli wymykają się spod kontroli w stanie silnego wzburzenia emocjonalnego) z pewnością pozostawiają rozgoryczenie i niesmak.

Szczególnie powinny pamiętać o tym osoby, które są cholerykami i w odpowiednim momencie starać się zapanować nad swoimi emocjami. Unikanie kłótni w związku wymaga bowiem samoświadomości i rozpoznania przede wszystkim siebie. Jeżeli mnie to rani, to z pewnością dotknie także ukochaną osobę, a przecież można tego uniknąć, zachowując zdrowy rozsądek i pamiętając o tym, że najważniejsze jest niedopuszczenie do wybuchu awantury.

Czasami żart, niekiedy uśmiech, zaskoczenie partnera uściskiem może zapobiec kłótni. Warto się o to postarać, ponieważ – jak udowodniła Zofia Nałkowska – żadnej granicy nie wolno przekraczać.