narzutę na sofę

Przytulne narzuty i pledy na sofy

Akcesoria do domu to niedoceniani bohaterowie wyposażenia. Komoda, sofa, stolik kawowy tworzą niepowtarzalny klimat. Ale naprawdę przytulnie stanie się dopiero dzięki małej lampce do czytania w rogu, odpowiednim poduchom na sofie albo dzięki przytulnemu kocowi na sofę.

 

Gdy po ciężkim dniu kładziemy się na sofie, wyciągamy stopy i przytulamy się do naszego ulubionego koca, czujemy się jak w domu. Zapewnia przytulne ciepło, daje poczucie odprężenia, a także spełnia inny cel – nadaje pomieszczeniu przytulnej atmosfery i stylu.

 

W sprzedaży jest wiele narzut, pledów i wełnianych koców. Na każdy gust znajdzie się odpowiedni koc w odpowiednim rozmiarze i wykonany z różnych materiałów. Jeśli więc dobrze wybierzesz narzutę na sofę, otrzymasz nie tylko przytulnego towarzysza do relaksu, ale także świetnego pomocnika, który sprawi, że Twoje cztery ściany będą piękniejsze.

 

Jakie koce są dostępne? Jaki rozmiar jest dla Ciebie odpowiedni? Dlaczego narzuty nie pasują już do sofy? I jak możesz wyczarować najprzytulniejsze miejsce w swoim mieszkaniu?

 

Znajdź odpowiednią narzutę na sofę

Ogrzewa nas, gdy jest nam zimno. Osłania nas, kiedy ucinamy sobie szybką drzemkę. I jest naszym towarzyszem, gdy siedzimy przed telewizorem do późnych godzin wieczornych, przytulamy się do niego po ciężkim dniu na kanapie lub po prostu potrzebujemy odrobiny ciepła, jakie daje kocyk.

 

Aby znaleźć idealną narzutę na sofę, która jest nie tylko milutko miękka, ale również idealnie odpowiada Twoim potrzebom i podkreśla Twój własny styl mieszkania, warto postawić sobie kilka pytań.

 

Jak duża powinna być narzuta na sofę?

Być może jest to najważniejsze pytanie, które należy wyjaśnić przed zakupem narzuty na sofę.

 

Większość narzut ma standardowy rozmiar 170 x 130 centymetrów. Jeśli podoba Ci się trochę bardziej prostokątny kształt, możesz zakupić wymiary 180 x 120 centymetrów. Te dwa rozmiary są idealne dla jednej osoby i zazwyczaj wystarczają.

 

Jeśli chcesz owinąć się w więcej materiału lub wsunąć się pod koc dla dwojga, powinieneś wziąć większy wełniany koc. Istnieją tak zwane koce XL o wymiarach 150 x 200 centymetrów lub 170 x 200 centymetrów. Ważne: im większa narzutę na sofę, tym bardziej będzie kwadratowy. Jeśli masz w domu całą bandę małych łobuzów i nie chcesz walczyć o narzutę na sofę, najlepiej wybrać format XXL o wymiarach 220 x 240 centymetrów.

 

Miękki, przytulny czy sprężysty? Właściwy materiał na narzutę na sofę

Po podjęciu decyzji o rozmiarze pojawia się kolejne pytanie: Z jakiego materiału powinna być wykonana narzuta na sofę?

 

Jeśli szukasz nowej narzuty, często masz do wyboru włókna naturalne, takie jak wełna, len lub bawełna albo włókna syntetyczne. Szczególnie popularne są tu polary i mikrofibry. Każdy materiał ma swoje wady i zalety, więc liczy się tutaj Twój gust i Twoje potrzeby.

 

Jeśli masz w domu dużo dzieci i często masz do czynienia z plamami na ubraniach i meblach, chętniej użyjesz włókien syntetycznych, ponieważ są one łatwiejsze w pielęgnacji i bardziej wytrzymałe. Narzuty z polaru i mikrofibry są również wyjątkowo miękkie i przyjemne w dotyku.

 

Włókna naturalne są bardziej oddychające, trwalsze, ale wymagają też większej pielęgnacji. Koce z kaszmiru lub mieszanki kaszmiru są wyjątkowo eleganckie i miękkie. Jeśli zdecydujesz się na czystą wełnę, zdecydowanie powinieneś przetestować koc przed zakupem. Nie ma nic bardziej irytującego jak piękny nowy koc, który drapie Twoją skórę.

 

Warto podkreślić, że coraz więcej koców wykonanych jest z mieszanki włókien naturalnych i syntetycznych. Łączą one w sobie trwałość i naturalność.

 

Każda narzuta na sofę powinna dawać poczucie przytulności i ciepła oraz podkreślać domową atmosferę. Wybierz więc koc, który Ci się podoba i pasuje do mieszkania. Może lubisz wełnę, ale niekoniecznie jej drapanie? W takim razie wybierz alternatywę wykonaną z lnu, kaszmiru, bawełny lub tkaniny mieszanej. A może zależy Ci na kocyku do przytulania? W takim razie polar jest właśnie dla Ciebie. Twój styl umeblowania jest raczej naturalny i minimalistyczny? Wtedy pasuje do niego prosty lniany koc.

 

Jak pielęgnować narzuty?

Podczas gdy koce z włókien syntetycznych są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, narzuty wełniane i lniane wymagają większej konserwacji.

 

Jeśli masz tendencję do pocenia się pod kocem z polaru lub mikrofibry, pamiętaj, aby prać go co najmniej raz na dwa do czterech tygodni. Narzutę można po prostu włożyć do pralki i prać w temperaturze 40-60 stopni.

 

Należy uważać na koce z włókien naturalnych, takich jak wełna, bawełna, kaszmir czy len. Jeśli zdecydujesz się na pranie, zwróć szczególną uwagę na instrukcje dotyczące pielęgnacji i wypierz koc w programie dla wełny w niskiej temperaturze. W przeciwnym razie Twój koc XL szybko stanie się kocem XS. Większe plamy należy wstępnie przygotować, aby naprawdę zniknęły. Jeśli Twój lniany lub bawełniany koc jest zbyt twardy po wysuszeniu, pomoże mu delikatne prasowanie, które zmiękczy włókna.

https://www.koceo.pl/kategoria-produktu/koce/?orderby=date