Rodzaje ubezpieczeń

Rodzaje ubezpieczeń dla klientów indywidualnych

Według raportu Deloitte Polacy ubezpieczają się zdecydowanie rzadziej od innych Europejczyków[1]. Tuż za nami plasują się między innymi Rumunia i Węgry. A przecież ubezpieczenia nie powinny kojarzyć się z negatywnymi wydarzeniami, ale dawać poczucie bezpieczeństwa. Nie tylko chronią zdrowie, ale również gwarantują wsparcie finansowe w trudnej sytuacji. Ubezpieczenia zdrowotne, komunikacyjne, majątkowe… to nie wszystko. Jakie jeszcze rodzaje ubezpieczeń można wyróżnić?

Ubezpieczenia dla osób indywidualnych – podstawowy podział

Ubezpieczenia skutecznie chronią przed następstwami niespodziewanych wydarzeń, zabezpieczają majątek oraz gwarantują wsparcie finansowe. Ich najprostsza klasyfikacja została przedstawiona przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Według niej dzielą się one głównie na ubezpieczenia na życie, majątkowe i niektóre ubezpieczenia osobowe. Które najlepiej sprawdzą się u Ciebie?

  • Ubezpieczenia na życie i zdrowie – zapewniają największy komfort, również bliskim. W sytuacji, gdy dojdzie do najtragiczniejszych zdarzeń (w tym śmierci ubezpieczonego), są wsparciem dla rodziny. Bliscy otrzymują odszkodowanie, zgodne z sumą ubezpieczenia na polisie. Takie polisy można rozszerzać o dodatkowe świadczenia, które są ochroną na przykład w razie inwalidztwa, niezdolności do pracy czy choroby. Niestety na ubezpieczenie na życie ciągle decyduje się zbyt mało osób. Warto też wspomnieć, że ubezpieczenie tego typu może przybrać również inwestycyjną formę – korzystną także dla samego ubezpieczonego.
  • Ubezpieczenia majątkowe – ubezpieczenie domu czy firmy – zabezpieczają interes osoby ubezpieczonej. Chronią przed wysokimi kosztami związanymi z utratą lub zniszczeniem posiadanego majątku. Mogą dotyczyć nie tylko budynków, przedmiotów, ale też odpowiedzialności cywilnej.

Na jakie ubezpieczenie warto się zdecydować?

Ubezpieczenia na życie czy obowiązkowe OC samochodu to nie wszystko, co można dzisiaj wybrać z bogatego portfolio produktów „ochronnych”. Jak mówi specjalista z Poznańskiego Banku Spółdzielczego, coraz więcej osób decyduje się też na:

  • Ubezpieczenie turystyczne skierowane do osób wyjeżdżających za granicę w celach turystycznych lub do pracy. Zapewnia ochronę w przypadku nagłego zachorowania, pobytu w szpitalu, wypadku, czy utraty bagażu.
  • Ubezpieczenie mienia – obejmuje ochroną m.in. ubezpieczane nieruchomości i ich wyposażenie w przypadku wystąpienia zdarzeń niepożądanych, zapisanych w umowie w tym: pożaru, włamania z rabunkiem, zalania, klęski żywiołowej.
  • AC – najbardziej popularne ubezpieczenie, które zapewnia ochronę Twojego pojazdu w przypadku uszkodzenia lub kradzieży.

Ponadto w usługach banków można spotkać atrakcyjne oferty ubezpieczeń rolnych, grupowych odpowiedzialności cywilnej, a nawet oszczędnościowych! Warto więc zdecydować się na najlepszą ochronę na długie lata.

[1] https://dziekiubezpieczeniom.pl/wp-content/uploads/2017/11/D-TL-WD-27.11_www.pdf