
Co składa się na prawidłową profilaktykę dentystyczną?
Profilaktyka w stomatologii ma kluczowe znaczenie, ponieważ dzięki niej można zapobiegać dolegliwościom, często trudnym i kosztownym w leczeniu. Co dokładnie składa się na prawidłową profilaktykę dentystyczną?
1. Higiena jamy ustnej w domu
Podstawą jest prawidłowe mycie zębów w domu. Dzięki temu można uniknąć próchnicy, zmniejszyć ryzyko odkładania się kamienia nazębnego i zadbać o dziąsła.
Każdego dnia, przynajmniej 2 razy dziennie, powinno się szczotkować zęby przez minimum 2 minuty. Najlepiej robić to jednak po każdym posiłku.
Domowa profilaktyka dentystyczna obejmować powinna również korzystanie z produktów do mycia przestrzeni międzyzębowych oraz płynów do płukania jamy ustnej.
2. Wizyty profilaktyczne w gabinecie stomatologa
Drugim elementem profilaktyki jest regularne chodzenie na wizyty do gabinetu stomatologa. Kiedy do dentysty?
Najczęściej zaleca się, by wizyty odbywały się raz na pół roku. Należy jednak pamiętać o tym, że na wizytę powinniśmy udać się również wtedy, gdy zauważamy określone objawy.
Wizyta u dentysty powinna odbyć się wtedy, gdy pojawiają się dolegliwości jak:
– ból zębów
– krwawienie i obniżenie się linii dziąseł
– nieprzyjemny zapach z jamy ustnej
– tkliwość, nadwrażliwość zębów
– zmiana koloru zębów
– bóle żuchwy, szczęki
– uszkodzenie zęba
– infekcje jamy ustnej
3. Profilaktyczne zabiegi dentystyczne
W gabinecie stomatologa w centrum Gliwic można również skorzystać z zabiegów profilaktycznych, które mają znaczenie dla zdrowia i estetyki zębów.
Najczęściej prowadzoną procedurą tego typu jest higienizacja jamy ustnej, podczas której zęby są oczyszczane z kamienia i innych osadów. Na zabieg składają się skaling i piaskowanie.
W ramach profilaktyki można również skorzystać z zabiegów jak lakowanie zębów, lapisowanie zębów oraz lakierowanie zębów, by zabezpieczyć je przed czynnikami zewnętrznymi.