Jak usprawnić dostęp do danych w firmie?

Dane to w wielu firmach podstawa prowadzenia działalności. Mogą mieć postać plików tekstowych potrzebnych do przygotowywania dokumentów dla klientów, mogą być potrzebne do tworzenia oprogramowania lub innych projektów, mogą też pomagać w obsłudze klienta. Aby firma mogła działać efektywnie, obieg danych w jej obrębie nie powinien być wobec tego zakłócony. Jak można go usprawnić?

Obecnie najczęściej mamy do czynienia z danymi formie elektronicznej, ponieważ pozwalają nam one na gromadzenie i przetwarzanie dużej ilości informacji bez ich fizycznej postaci. Przechowywane są na komputerach oraz na urządzeniach mobilnych, na przykład smartfonach i tabletach, możemy zapisywać je nie tylko na dyskach twardych, ale i na tych przenośnych, na przykład na pamięciach pendrive, dyskach twardych zewnętrznych, nośnikach danych takich jak płyty DVD i CD.

Również dane mogą być przechowywane na serwerach, do których mamy dostęp przez internet. To właśnie na takiej technologii bazują serwisy cloud storage, czyli pozwalające na przechowywanie danych w chmurze. Są one dostępne dla każdego z nas, często całkowicie za darmo. Również z takiej usługi danych w chmurze oraz szerzej – z chmury obliczeniowej – korzystają przedsiębiorcy. W biznesie jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele pożytków.

Razem z chmurą można efektywnie usprawnić dostęp do danych w firmie. Są one przechowywane na serwerze, w chmurz, która dostępna jest dla każdego po zalogowaniu – niezależnie od używanego komputera oraz miejsca. To powoduje, że pracownicy firmy mogą korzystać z danych bez ograniczeń – mogą pobierać je, wymieniać się nimi, edytować bezpośrednio przez internet. Co więcej, taka forma ich przechowywania powoduje, że są bezpieczniejsze. Nie ma wtedy ryzyka utraty danych wskutek awarii dysku czy kradzieży urządzenia. Co więcej, korzystanie z chmury to niższe koszty IT – nawet o 10-20 procent.

Firma BLUER (Bluer.pl) udostępnia nowoczesną chmurę dla biznesu wraz z kompleksową obsługą. Więcej informacji dotyczących usługi znaleźć można na stronie internetowej: Bluer.pl.