wypożyczalnia samochodów

Wynajem samochodu a koszty paliwa. Co warto wiedzieć?

Najczęściej każda wypożyczalnia samochodów ma własne zasady dotyczące opłaty za paliwo. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed zarezerwowaniem pojazdu. Informacje tego rodzaju podane są na ogół na stronie internetowej wypożyczalni oraz w umowie najmu, która podpisywana jest przy odbiorze samochodu. Poszczególne wypożyczalnie mają różną politykę paliwową.

Jakie możliwości są do wyboru?

Opcja pełny bak to wynajem samochodu zatankowanym do pełna. Trzeba go oddać do wypożyczalni również z pełnym bakiem. Przedpłacony bak to wynajem samochodu z pełnym bakiem, który opłacony jest z góry. Pojazd oddaje się z jak najmniejszą ilością paliwa. Są jednak wypożyczalnie, które zwracają klientom pieniądze za niewykorzystane przez nich paliwo. Ostatnim rozwiązaniem jest tzw. darmowy bak. Wówczas w cenę wynajmu auta wliczony jest także pełen bak paliwa. Obecnie jednak większość firm stosuje pierwsze rozwiązanie. Klient więc odbiera i oddaje samochód zatankowany do pełna. Takie rozwiązanie stosuje przykładowo zbierająca dobre opinie wypożyczalnia samochodów Abacus.

Bak przedpłacony

Bak przedpłacony to dobre rozwiązanie dla tych osób, które decydują się na dłuższy okres wynajmu auta lub wiedzą, że będą dużo jeździć, a w dniu zwrotu nie będą mieć czasu na zatankowanie samochodu do pełna. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że cena za paliwo w wypożyczalni jest wyższa niż na stacjach paliw. Poza tym niekiedy doliczana jest też tzw. opłata za serwis tankowania. Są wypożyczalnie, które zwracają klientowi koszt niewykorzystanego paliwa, ale na ogół dotyczy to wynajmu krótszego bądź równego 3 dni. Dlatego warto odpowiednio wcześniej zapoznać się z regulaminem danej wypożyczalni.

Którą opcję warto wybrać?

Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem jest wspomniany już tzw. pełny bak. Wówczas pojazd odbiera się zatankowany do pełna i należy zwrócić go z pełnym bakiem paliwa. W sytuacji, gdy tak się nie stanie, wypożyczalnia obciąża klienta kosztem pełnego baku paliwa. Z tym, że najczęściej cena paliwa w firmie jest znacznie wyższa niż na stacji paliw. Poza tym trzeba liczyć się również z dodatkową opłatą za serwis tankowania. Dlatego też lepiej jest zaplanować sobie czas na wizytę na stacji paliw i zatankowanie wypożyczonego pojazdu do pełna. Można wówczas zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. Informacje o tym jaką dana wypożyczalnia samochodów ma politykę w zakresie paliwa znajduje się na stronie internetowej czy w formularzu rezerwacyjnym. Można również zapytać się o to obsługę.