pralnie chemiczne

Zanim zdecydujesz się na pralnię chemiczną

Pranie to jedna z codziennych i z pozoru prostych czynności, do której wystarczy dobra pralka, sprawdzony detergent i odpowiedni program. Przeważnie to się sprawdza, problem pojawia się jednak, kiedy na metka ulubionych ubrań pojawia się symbol bezwzględnie zabraniający tradycyjnego prania lub wręcz nakazujący pranie wyłącznie chemiczne.

Odwiedzenie pralni chemicznych jest również jedynym rozwiązaniem w sytuacji, gdy dotychczasowe próby wywabienia uciążliwych plam nie zdały egzaminu lub, gdy istnieje ryzyko zniszczenia materiału zwykłym praniem. Wówczas doskonałym rozwiązaniem na problemy staje się pralnia chemiczna.

Współczesne pralnie chemiczne zaliczane są do zakładów, które po prostu oferują profesjonalne pranie na sucho, bez użycia wody, bo ta zastąpiona zostaje innego rodzaju rozpuszczalnikiem. Pracownicy pralni stosują nowoczesne środki piorące, dzięki czemu są w stanie poradzić sobie z najbardziej uciążliwymi i trudnymi do usunięcia zabrudzeniami, nawet z delikatnych tkanin.

Trochę chemii

Narodzin pralni chemicznej można upatrywać w początku dziewiętnastego wieku, kiedy to zaczęto masowo stosować substancje czyszczące oparte na pochodnych ropy naftowej. Niestety ich użycie stwarzało zbyt duże zagrożenie pożarami i dlatego z czasem ropa naftowa została zastąpiona odplamiaczami chlorowymi. Był to rodzaj rozpuszczalnika, który nie dość, że stanowił substancję zdecydowanie mniej łatwopalną, to wykazał się większą wydajnością niż poprzednie preparaty.

Aktualnie w pralniach chemicznych stosowane są środki, które wynaleziono w połowie lat trzydziestych XX wieku. Mowa tu głównie o tetrachloroetylenie. Stał się doskonałym, a co najważniejsze jednym z najskuteczniejszych rozpuszczalników, który z powodzeniem i bez problemu czyścił i usuwał najtrudniejsze do wywabienia plamy. Co więcej jest niepalny i mimo swoich silnych właściwości, delikatny dla większości tkanin. Jedyną wadą tej substancji jest jej duża toksyczność dla środowiska i ludzi, ale współczesna, rozwinięta technologia pozwala na stosowanie profesjonalnych, dobrze zaprojektowanych urządzeń, które utylizują pozostałości po procesach czyszczenia w taki sposób, by był on bezpieczny dla środowiska.

Jak przebiega proces prania chemicznego?

Maszyna stosowana w pralniach chemicznych do prania na sucho jest kombinacją tradycyjnej pralki i suszarki, z tym, że o zdecydowanie większych rozmiarach. Ubrania przeznaczone do prania w pralni chemicznej transportuje się do agregatu, gdzie w pierwszej kolejności usuwane są najtrudniejsze zabrudzenia, a używa się do tego rozpuszczalnika organicznego. Z kolei proces usuwania plam zależny jest od stopnia zabrudzenia, ale trwa zazwyczaj do godziny. Gdy ubranie jest już czyste poddaje się je procesom zapachowym, które polegają na nadaniu tkaninom ładnego zapachu. Dopiero na końcu ubranie przekazywane jest do prasowania. Metod prasowania jest jednak wiele i to, jaki typ zostanie wykorzystany zależy przede wszystkim od rodzaju garderoby i materiału z jakiego została wykonana. Może to być zatem agregat (maszyna prasująca w bardzo wysokich temperaturach) lub żelazko, choć w niektórych pralniach do tego procesu wykorzystuje się również specjalne manekiny. Po przeprowadzeniu procesu prasowania, ubranie oddaje się do pakowania, a następnie zostaje odwieszone na odpowiednio oznaczonym miejscu.

Oddając pranie do pralni chemicznej warto mieć na uwadze kilka bardzo istotnych kwestii. Przede wszystkim kluczowa okazuje się rozmowa z pracownikiem pralni, który po ocenie stanu odzieży oddanej do pralni i sprawdzeniu obecności wszelkich uszkodzeń mechanicznych jest w stanie zaproponować konkretny sposób działania. Istotne jest, że niektóre pralnie oferują także w swoich usługach zabezpieczenie materiału przed ponownym zabrudzeniem. Poza tym warto pamiętać o drobnych elementach, takich jak zapięcia czy guziki. Niektóre z nich mogą bowiem ulec zniszczeniu podczas prania chemicznego, dlatego pracownicy bardzo często proponują usunięcie takich detali na czas prania.