Źródła finansowania

Źródła finansowania małych firm – jak pozyskać pieniądze na działalność?

Przedsiębiorstwa wchodzące w skład sektora MŚP nie mają często aż tak szerokich możliwości w korzystaniu z finansowania własnej działalności jak firmy większe. Ich właściciele mają jednak do dyspozycji szeroką gamę skutecznych sposobów pozwalających na pozyskanie środków zarówno na start, jak i na rozwój działalności. Jakie z nich warto wybrać?

Jak pozyskać środki na otwarcie firmy?

Planujesz założenie przedsiębiorstwa i potrzebujesz pieniędzy, by rozpocząć działalność? W takiej sytuacji do dyspozycji są źródła finansowania przedsiębiorstw, które mogą być wtedy bardzo pomocne.

Wielu przedsiębiorców decyduje się na sfinansowanie założenia firmy z własnych środków. To najprostsze rozwiązanie, jednak z drugiej strony nie zawsze dostępne, gdy nie ma się wystarczających oszczędności.

W takiej sytuacji jako źródła finansowania przedsiębiorstw można potraktować źródła zewnętrzne, do których przede wszystkim zaliczane są dotacje oraz kredyty i pożyczki bankowe.

Dotacje
Aktualnie początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z różnych dotacji na otwarcie firmy, na przykład wypłacanych przez Urzędy Pracy lub oferowane w ramach różnych akcji organizowanych przez polskie i europejskie instytucje.

Kredyty bankowe na start
Popularnym rozwiązaniem jest też zaciągnięcie kredytu bankowego. Obecnie wiele banków oferuje przedsiębiorcom specjalne kredyty na start, które umożliwiają łatwiejsze założenie biznesu.

Jak finansować codzienną działalność małej firmy?

Gdy Twoja firma już została otwarta, wówczas możesz skorzystać ze źródła finansowania przedsiębiorstw pozwalającego na wsparcie jej codziennej działalności. Dzięki nim można pozyskać środki na pokrycie koniecznych wydatków, na przykład podatków, zamówień, wynagrodzeń pracowników, a także na rozwój firmy przez inwestycje.

W tym celu firmy z sektora MŚP mają do dyspozycji różne rozwiązania, na przykład mogą być to:

Faktoring
Umożliwia on finansowanie faktur, czyli pozwala na „odmrożenie” środków na fakturze już w 24 godziny. To korzystny wybór dla firm, które działają w branżach, gdzie powszechne jest wystawianie faktur z dłuższym terminem płatności.

Obecnie można też zdecydować się na faktoring online, który jest bardzo wygodny, ponieważ faktury do sfinansowania można przekazywać przez internet.

Leasing
Z takiego źródła finansowania przedsiębiorstw korzystają głównie firmy, które chcą pozyskać niezbędne do działalności wyposażenie.

Najczęściej leasingowi podlegają samochody, ale również można w ten sposób sfinansować wyposażenie firmowe jak meble, maszyny, urządzenia, oprogramowanie.

Pożyczki i kredyty bankowe
Banki oferują przedsiębiorcom różne rodzaje pożyczek i kredytów, dzięki którym można łatwo pozyskać środki na codzienne wydatki oraz na większe inwestycje.

Obecnie banki umożliwiają też złożenie wniosków o kredyty i pożyczki firmowe całkowicie przez internet.